Szatmárnémeti

Hit és gyógyítás — dobszó és dal

2015.03.30 - 07:00

Pénteken a vallási részben a hit fontosságáról, az egészségügyi részben a cukorbetegségről esett szó. András Gyula egyperceseket mondott, Csabcsi és a Tallián család népdalműsort adott elő.

 

Pénteken a Szatmár-Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében folytatódott a Hit és gyógyítás rendezvénysorozat. A művészeti rész az összejövetel egyik fénypontja volt, a zenei műsorról Cserey Csaba és a Tallián család (dr. Tallián Krisztián, felesége, dr. Tallián Katalin és lányuk, Anna) gondoskodott. Katalin dobok kíséretében különböző tájegységek magyar népdalait szólaltatta meg. András Gyula színművész Örkény-egypercesekkel szórakoztatta a közönséget, Kovács Emil Lajos pedig a tasnádi Vass Csaba csendéleteket és tájképeket bemutató kiállítását méltatta. Az egyházi részben Vass Lóránd, a szatmárnémeti római katolikus Székesegyház segédlelkésze beszélt a hitről, bibliai és mai történetekkel alátámasztva. Akkor fog minden templom megtelni, akkor lesz minden egyházközség egy élő egyházközség, ha mindenki el fogja végezni a maga feladatát azért, hogy azt a hitet, amit kapott, továbbadja gyerekei számára. De mi is a hit? — tette fel a kérdést az atya. A Szentírásban számtalan példa magyarázza, hogy mi a hit. A hit egy gyógyító erő. Az, akiben nincs meg ez az erő, az mindig másokban keresi a hibát. Tudni kell hittel válaszolni minden nagy kérdésre, amit a sors tesz fel számunkra. Régi mondás: akkor tudunk valamit értékelni, amikor az már nincs. Próbáljuk megbecsülni azokat, akik mellettünk vannak, tudjunk velük hittel előre tekinteni a jövőre, és ne álmodozzunk a lehetetlenről. Kapaszkodjunk bele élettársunkba, gyermekünkbe, és együtt próbáljunk megoldásokat keresni életünk nehézségeire. A fiatalok olyanok, amilyeneknek neveljük őket, a mi felelősségünk az, hogy átadjuk számukra a hitet.

Az egészségügyi rész meghívottja dr. Bzduch Márta főorvos volt, aki A diabétesz különböző formái és ezek kezelése című előadásában a cukorbetegségről beszélt. Beszélt az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáról, arról, hogy a cukorbetegség valójában nem egy betegség, hanem betegségek egy csoportja, melyek végkifejletüket tekintve hasonlóak, keletkezésükben, lefolyásukban és kezelésükben azonban számos különbség is van közöttük. Az orvosnő ismertette a betegség tüneteit, valamint kezelésének lehetőségeit. A rendezvény énekszóval és szeretetvendégséggel zárult.

 

Elek György