Külföld

Hirtelen elhunyt Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus

2024.02.16 - 15:01
Vlagyimir Putyin legfőbb kritikusa, Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus pénteken vesztette életét 47 évesen, Oroszország legeldugottabb börtönkolóniájába, az északi sarkkörtől nem messze lévő, Jamal-Nyenyec Autnóm Körzetben található 3. számú büntetőtelepen — halálának hírét az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) jelentette be, az okot még nem lehet tudni.

A FSZIN szűkszavú közleményében annyit tudatott: 2024 február 16-án, a 3-as számú büntetőtelepen  „ A. Navalnij elítélt egy séta után rosszul lett, és szinte azonnal elvesztette az eszméletét”. Az intézet egészségügyi dolgozói azonnal a helyszínre érkeztek, és sürgősségi orvosi csapatot hívtak hozzá. Mint írják, „minden szükséges újraélesztési intézkedést elvégeztek, de ezek nem hoztak pozitív eredményt”, a sürgősségi ellátást végző orvosok megállapították a halálát. 

Leonyid Szolovjov, Navalnij ügyvédje a Novaja Gazeta című lapnak azt mondta, egyelőre nem tudja kommentálni a védence haláláról szóló híreket. Annyit azonban elmondott, legutóbb szerdán járt Navalnijnál, és „akkor még minden rendben volt”. Az orosz ellenzéki politikus hirtelen jött rosszul léte azért is volt váratlan, mert csütörtökön még úgy tűnt, egészségnek örvend. A SOTA független orosz hírportál egy videót is közzétett a bírósági ülésről, amelyen Navalnij azzal viccelődött, hogy elfogyott a költőpénze a börtönben.

A Kreml közlése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnököt is tájékoztatták a történtekről, ám arról egyelőre nincs információ, mi okozhatta Alekszej Navalnij halálát. Dmitrij Peszkov szóvivő azt is elmondta, hogy az FSZIN jelenleg is vizsgálatokat folytat, azonban konkrét utasításokra nincs szükség, mert a szövetségi szolgálat az előírásoknak megfelelően dolgozik.

Amennyiben merénylet, nem ez volt az első 

Mint ismeretes, a Vlagyimir Putyin orosz elnököt sokat bíráló Navalnij 2020. augusztus 20-án kórházba került Omszkban, miután rosszul lett a Tomszk–Moszkva repülőjáraton. A mentőkórházból hozzátartozói kérésére Berlinbe szállították. Német, francia és svéd laboratóriumi eredmények szerint novicsok típusú harci idegmérget találtak a szervezetében, Navalnij pedig személyesen Putyint vádolta meg a merénylet elrendelésével. 
A politikust hazatérése után, 2021 januárjában börtönözték be, eredetileg szabadság megsértése, csalás és a bíróság megsértése miatt ítélték 12 év börtönre. Tavaly augusztusi tárgyalásán ezen felül bűnösnek találták szélsőséges közösség létrehozásában, szélsőséges tevékenységek finanszírozásában és számos más bűncselekményben, és további 19 évnyi fegyházra ítélték.
Tavaly decemberben Navalnij ügyvédei több kísérletet is tettek arra, hogy bejussanak a két Moszkva melletti büntetőtelepre, amelyekben a férfit addig őrizték, de azt a tájékoztatást kapták, hogy egyikben sincs. Később kiderült, hogy az ellenzéki politikust Oroszország legeldugottabb börtönkolóniájába, a Jamal-Nyenyec Autnóm Körzetben található 3. számú büntetőtelepre szállították át, ahonnan azt üzente, jól van. Szövetségesei ennek ellenére aggodalmuknak adtak hangot, mondván, súlyos egészségi problémákkal küzd. Navalnij támogatói végig azt állították, hogy letartóztatása és bebörtönzése politikai indíttatású kísérlet arra, hogy elnyomják Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szembeni kritikáját.

„Putyin semmitől sem fél jobban, mint a saját népének ellenvéleményétől” — nemzetközi reakciók a halálhírt követően

Olaf Scholz német kancellár pedig a Deutsche Welle beszámolója szerint azt mondta, „Navalnij az életével fizetett a bátorságáért”. A Volodimir Zelenszkijjel tartott közös sajtótájékoztatóján hozzátette azt is, hogy „Oroszország már régen megszűnt demokrácia lenni”.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke a közösségi oldalán azt írta: „A világ egy olyan harcost veszített el, akinek bátorsága nemzedékeken át visszhangzik majd. Megdöbbentő a Szaharov-díjas Alekszej Navalnij halála. Oroszország elvette a szabadságát és az életét, de a méltóságát nem. A demokráciáért folytatott küzdelme tovább él”.

Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét saját szavai szerint felkavarta és elszomorította Navalnij halálhíre.„Putyin semmitől sem fél jobban, mint a saját népének ellenvéleményétől. Ez egy komor emlékeztető arra, hogy miről szól Putyin és az ő rendszere. Küzdjünk együtt azok szabadságának és biztonságának védelméért, akik fel merészelnek lépni az önkényuralom ellen” – fogalmazott.

Az Egyesült Királyság miniszterelnöke az X-en reagált Navalnij halálának hírére. A brit kormányfő úgy fogalmazott, „Alekszej Navalnij az orosz demokrácia legádázabb szószólójaként egész életében hihetetlen bátorságról tett tanúbizonyságot”. Hozzátette, hogy gondolatai a feleségével és Oroszország népével vannak, akiknek ez egy hatalmas tragédia.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint „nyilvánvaló”, hogy Vlagyimir Putyin áll közvetlenül Alekszej Navalnij halála mögött. Az ukrán államfő Németországban nyilatkozva azt mondta, hogy az orosz elnököt nem érdekli, ki hal meg, amíg az államfői pozíciója biztos.

Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő azt mondta, hogy a nyugati vádak Alekszej Navalnij bebörtönzött ellenzéki vezető halálával kapcsolatban „önleleplezőek”.
A Telegramon közzétett nyilatkozatában Zaharova azt írta, hogy a Navalnij halálával kapcsolatos törvényszéki eredmények még nem állnak rendelkezésre, de a Nyugat már levonta a saját következtetéseit.

Hírszerkesztő

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!