Szatmárnémeti

Hideg idő, csúszós utak

2016.01.06 - 18:01

A hideg időben ne töltsünk túl sok időt a szabadban, fogyasszunk sok vitamindús gyümölcsöt és zöldséget — tanácsolja honlapján a lakosságnak az Egészségügyi Minisztérium.

A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. Az extrém hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, a csecsemők, a kisgyermekek, a tinédzserek, a krónikus betegségben szenvedők, a fizikailag vagy mentálisan korlátozottak, a szociálisan hátrányos helyzetűek, a hajléktalanok.

A hőmérséklet változásának hatását megfelelő, réteges öltözködéssel, a lakás fűtésével megelőzhetjük. A kihűlés veszélye nemcsak a szabadban áll fenn, hanem belső térben is, ha tartósan 15 fok alatti hőmérsékleten tartózkodunk — ez főleg az idősek, betegek, mozgásukban korlátozottak esetében jelent kiemelt kockázatot. Fontos, hogy az előrejelzéseket vegyük figyelembe, amikor eldöntjük, milyen ruhát veszünk fel, ha útnak indulunk. Ha erre nem ügyelünk, könnyen felfázhatunk, aminek kellemetlen hólyaghurut lehet a következménye. A légúti fertőzések száma is megszaporodik ilyenkor. Védekezzünk ellene: aki náthás, köhög, lehetőleg kerülje a zsúfolt közösségi tereket, használjon zsebkendőt, ha köhög, tüsszent. Fogyasszunk több meleg folyadékot, teát, C-vitamin-tartalmú gyümölcsöket, zöldségeket — például almát, citrusféléket, savanyú káposztát.

 

Törések, ficamok

 

A téli havas, jeges, síkos utakon elég egy rossz mozdulat, egy rossz lépés, és máris kész a baj: zúzódás, rándulás, ficam, vagy a legrosszabb esetben törés a vége, és mehetünk a kórházba. A szakemberek felhívják a lakosság figyelmét arra, hogy óvatosan közlekedjenek a csúszós utakon, főként az idősebb korosztály tagjai, hiszen az ő csontjaik sérülékenyebbek, könnyebben törnek.

Ha végtagsérülés érne minket, az első és legfontosabb, hogy nyugalmi állapotban, stabil helyzetben rögzítsük a végtagot. Ezt követően ne erőltessük és ne próbálgassuk, mert az csak árthat. Amilyen gyorsan tudunk, menjünk el a szakrendelésre, ahol megkapjuk a szakszerű ellátást. Ha képtelenek vagyunk a helyzetváltoztatásra, hívjunk segítséget.