Belföld

Hiánycikk az oltóanyag

2019.11.07 - 08:32

Hiánycikk az influenza elleni oltás: a háziorvosok eddig alig néhány adag ingyenes vakcinát kaptak országszerte, de a gyógyszertárakban sincsen túl nagy kínálat, sok helyen már elfogyott.

A minisztériumi ígéret ellenére egyelőre hiánycikk az influenza elleni ingyenes oltás a háziorvosoknál. Az ingyenes, influenza elleni oltás igényelt mennyiségének csupán töredékét kapták meg ugyanis a háziorvosok, a kevés dózist pedig lehetetlen igazságosan szétosztani, így mindenki elégedetlen a helyzettel. A háziorvosok nehezményezik, hogy bár az egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy idén időben elkezdik az ingyenes immunizálási kampányt, amikor viszont az emberek elmennek a háziorvosi rendelőkbe, azzal szembesülnek, hogy még sincs oltóanyag, csak ígéret, hogy november 20. körül megérkezik az újabb szállítmány — talán ez után a dátum után már beolthatják a magas rizikófaktorba tartozó lakosságot, azokat, akiknek ingyenesen járna a vakcina. Addig pedig nem marad más, mint a gyógyszertárakban keresgélni azoknak, akik nem szeretnék elmulasztani az immunizálást: a szatmári patikákban többnyire 56–59 lejes áron adják ezek dózisát, ott, ahol még nem fogytak el.

A tavalyi szezon influenzajárványa miatt ugyanis idén országszerte jóval magasabb a kereslet, sokkal többen akarják beoltatni magukat, mint az előző években. Az előző szezonban ugyanis több ezer romániai lett influenzás, és 199 halálos áldozatot szedett a vírus és a betegség szövődményei. Hivatalosan január végétől közel három hónapon keresztül volt influenzajárvány Romániában.

Mi lenne a célja?

Az influenza elleni oltásoknak az az elsőrendű céljuk, hogy egyéni védelmet nyújtsanak azon személyeknek, akiknél egy esetleges influenzavírus-fertőzés alapbetegségük vagy életkoruk miatt súlyos lefolyású lehet, valamint akiknek a megbetegedése és munkából való kiesése az ország működése szempontjából nehézséget okozna. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a vakcinatörzsek és az adott járványt okozó törzsek kellő egyezése esetén az oltott egészséges felnőttek 70–90%-ában bizonyulnak hatékonynak az oltások a betegség megelőzésében. A védőoltás az idős emberek körében a kórházi felvételek számát 25–39%-kal, az összhalálozási gyakoriságot 35–57%-kal csökkentheti. Az intézményekben, ápolási otthonokban élő, influenza ellen oltott idős személyek körében a kórházi kezelés gyakorisága a felére, a tüdőgyulladás kockázata 60%-kal, a halálozás kockázata 68%-kal csökkenhet.

A kórokozó változékonysága miatt minden évben új oltóanyagot állítanak elő, és az oltást is minden évben meg kell ismételni. A fejlett országokban évente mintegy 250 millió adag influenza elleni vakcinát használnak fel, figyelembe véve a WHO ajánlásait.

Bumbuluţ Krisztina