Szatmárnémeti

Hiány van szavazóházi biztosokból

2016.10.19 - 10:43

A megyebeli polgármestereknek és jegyzőknek tartottak mindenre kiterjedő választási „agytágítót”, hogy december 11-én technikai és biztonsági szempontból is minden döccenőmentes legyen.

A közigazgatási palota nagytermében gyűltek össze Szatmár megye polgármesterei, alpolgármesterei és jegyzői, hogy bő kétórás gyűlés keretében a decemberi parlamenti választások technikai és biztonsági előírásaival megismerkedjenek/felelevenítsék ismereteiket a szavazás zökkenőmentes lebonyolítása érdekében. Elsőként Radu Bud kormánymegbízott köszöntötte a jelenlévőket, röviden vázolva az önkormányzati vezetőknek a szavazás megszervezésével és lebonyolításával kapcsolatos kötelezettségeit, majd elismeréssel nyilatkozott a számítógépes rendszerről, amely a nyári helyhatósági választásokon nagyon jól és zökkenőmentesen működött. Mint azt Remus Nemeş bíró, a Megyei Választási Bizottság (BEJ) elnöke elmondta, a szenátor- és képviselőjelölt-listákat a pártoknak, politikai alakulatoknak október 27-ig kell leadniuk, a szavazóházi megfigyelőkéit pedig október 31-ig.

Szintén a szavazással s annak lebonyolításával kapcsolatos biztonsági előírásokat és szabályokat elevenítették fel a tűzoltóság és a rendőrség képviselői is — Buzduga tűzoltóezredes felhívta a figyelmet a szavazófülkék menekülésbiztos elhelyezésére és a menekülési útvonalak akadálytalanná tételére, emlékeztetve arra is: 50 négyzetméterenként egy-egy tűzoltókészüléknek kell lennie; Vlad Florentin megyei rendőrparancsnok a Btk. választási kihágások és azok kísérlete paragrafusainak elolvasása mellett arra is intette az önkormányzati vezetőket, hogy ne felejtsék majd kihelyezni a választási plakátok kiragasztására szolgáló táblákat sem (a júniusi helyhatósági választásokkor ugyanis voltak olyan települések, ahol az illetékesek „elfelejtették” ezt megtenni), hiszen a mulasztás miatt komoly bírságot rónak ki.

A speciális távközlési szolgálatot vezető Marius Bancoş beszámolójából kiderült, hogy a szavazóházak zömében nincsenek áramhálózatra csatlakoztatva azok a már nyáron beszerelt informatikai felszerelések, amelyek lehetővé teszik egyrészt a részeredmények és az eredmények gyorsabb s pontosabb összesítését, másrészt pedig a számítógépes hálózaton keresztül kiszűrik az esetleges csalókat (pl. akik egy másik szavazóházban leadták már voksukat). „A csatlakozókat tessenek visszadugni a konnektorba! Minimális áramot fogyasztanak s ha nincsenek bekapcsolva, nem tudjuk leellenőrizni a működésüket” — intette a jelenlévőket Bancoş, rámutatva arra is: Kisszokondon és Bükkszoldobágyon a térerő minőségével/hiányával vannak gondok, de ezeket november végéig igyekeznek megoldani. „Vészharangot” kongatott viszont az Állandó Választási Hatóságot (AEP) képviselő Sebastian Domuţ — mint mondta, komoly hiány van számítógép-kezelőkből és szavazóházi biztosokból. „Nyáron mindkét feladatra sok volt a jelentkező, és úgy tűnt, minden szavazóházban megvan az előírt létszám és helyettesítőik is, viszont a választások előtt egy-két nappal nem kevesebb mint 130 embert kellett hirtelen helyettesíteni: vagy mert utolsó pillanatban derült ki, hogy összeférhetetlenek a feladattal, vagy hirtelen megbetegedtek, illetve sokan egyszerűen meggondolták magukat” — emlékeztetett, külön kiemelve Avasújfalut (Certeze), ahol az előírt 16 személyből egy sincs, mint ahogy a nyáron sem volt, s ezért ott majdnem el kellett halasztani a helyhatósági választás lebonyolítását. Mint az összesítéséből kiderült, ha nem is ekkorával, de létszámhiánnyal küzd majd' minden település, átlagosan 3–10 között mozog a hiányzó személyek száma. „Kérem a polgármestereket, vegyék komolyan ezt a dolgot! A választásokig van még ugyan két hónap, de a megfelelő személyek megtalálása és esetleges betanítása is időigényes” — nyomatékosította.

 

Szabó Kinga Mária