A rekkenő hőség megnehezítette az emberek és az állatok életét, akik csak tehették, árnyékos, hűvös helyre vonultak, de a mezőgazdasággal és állattartással foglalkozóknak a legnagyobb kánikula idején is helyt kellett állniuk. Gyákon Viktor, a túrterebesi állattartók egyesületének vezetője lapunk megkeresésére elmondta, hogy számára egyforma gondokat okoztak a tavaszi esőzések és a nyári meleg. A tavaszi esőzések és az utóbbi néhány hét forrósága nagyon felduzzasztotta a szálas takarmányokat, az elmúlt hetekben a szénázás ideje volt. Túrterebesen azt tartják, hogy a jó gazda biztosítja az állatai számára a téli takarmányt. Az állattartó egyesület már eddig tárolta a téli takarmányt, ami pedig ezentúl kerül betakarításra, abból lehet eladni, az árából pedig megvásárolni olyan termékeket, amikkel az egyesület nem rendelkezik. Az egyesület nem foglalkozik silózással, a füvet megszárítják, és szénaként tárolják. Ott, ahol a múlt héten begyűjtötték a szénát, az esőtől elkezdett nőni a sarjú, egy-két héten belül már mehetnek az állatok legelni, de van olyan legelőrész is, ahol parcellásan legeltetnek villanypásztorral.
Az egyesületi elnöktől megtudtuk, hogy rég nem voltak ilyen magasak a terményárak. Egy kilogramm kukorica ára most is 0,95–1 lej. Betakarítás után is jó árak lesznek a gabonaféléknél. A világpiacon hiány van a gabonafélékből, már keresik a gabonát, és a felvásárlók hajlandók előre szerződést kötni. Eddig 0,75 lej volt a kukorica felvásárlási ára, betakarításkor 0,90 lej lesz az előrejelzések szerint. Az elmúlt évben Túrterebesen egy hektár területen több mint tíz tonna volt a terméshozam, az idei termés mennyiségéről még korai lenne beszélni. Azt is meg kell említeni, hogy ebben az évben a termőterületnek csak a hetven-nyolcvan százaléka van bevetve, hiszen volt olyan terület is, ahol a földeken álló nagy mennyiségű víz miatt nem sikerült betakarítani a termést, de arra is volt példa, hogy júniusban aratták a tavalyi termést.
Gyákon Viktor a gazdaságában jelenleg arra figyel a legjobban, hogy miként alakul a kukorica fejlődése. Az utóbbi egy hétben a túrterebesi gazdák azt tapasztalták, hogy elkezdett sodródni a kukorica levele. A nagy forróság és a csapadékhiány idején ez gyakori. A korai kukoricavetéseken már beindult a csövek fejlődése, de ha nem jött volna az eső, az jelentősen visszavetette volna a terméshozamot.
Megújuló eperföldek
Túrterebesen egyre több család megélhetési formája az epertermesztés. Az epertermesztők azt mondják, hogy ebben az évben nem volt olyan jó a termés, mint tavaly, de rossz évről sem beszélnek, hiszen szerencsére nem jelentkeztek komolyabb betegségek, és az eladással sem voltak gondok. Az epertermés sikerét egyébként ahhoz szokták mérni, hogy a gazdák mennyit telepítenek a szezon után, mondta Gyákon, hozzátéve, hogy az epret kétévente cserélik, így aki veszteségesen zárja az évet, az nem telepít nagyobb mennyiséget. A telepítéskor cserélik a csepegtetőt és a fóliát is, ami nem kis befektetés. Most azt lehet látni az eperföldeken, hogy nagyon sok az új telepítés. Egy hektár eper telepítése egyébként kb. tízezer euróba kerül, nagyon meggondolják tehát a gazdák, hogy bevállalják-e ezt a nagy bizonytalansággal járó befektetést — magyarázza Gyákon, elismerve azt is, hogy ha jó év van, a jövedelem ennek a duplája is lehet.
Elek György