Szatmárnémeti

Hetvenöt tanintézmény gyűjti a pillepalackokat

2019.01.30 - 13:02

A megye iskoláinak és óvodáinak több mint fele iratkozott be a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség legújabb ökoprojektjébe: pillepalackokból épül 1 kilométeres labirintus Atyában.

A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség még tavaly december 5-én, az önkéntesek nemzetközi napja alkalmából beindított egy újabb környezetvédelmi nevelési programot Az újrahasznosítás labirintusa címmel. A beiratkozási határidő lejártával tegnap a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségen gyűltek össze a programban részt vevő tanintézmények vezetői, illetve képviselői, hogy megbeszéljék az elkövetkező hónapok feladatait.

Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója örömmel jelentette be, hogy 75 tanintézmény vesz részt az akcióban, akikkel közösen véleménye szerint megvalósítható lesz a kitűzött cél, azaz egy pillepalackokból álló ökolabirintus megépítése az atyai Kentaur Szabadidőközpontban.

Az APM igazgatója bemutatta magát a programot, mesélt az ötlet megszületéséről, illetve szemléltette azt is, miként néznek majd ki ezek az ún. kerítéselemek, amelyek egymáshoz illesztése révén elkészül az 1 kilométer hosszú labirintusfal.

Mint ismertette, az iskolák és óvodák a tavaly lebonyolított Millió Kupak – Millió Mosoly projekthez hasonlóan ezúttal is a diákok közreműködésével vesznek részt az akcióban, viszont ezúttal nem kupakokat, hanem 2 literes műanyag flakonokat kell két hónapon át gyűjteniük, február 1-jétől kezdődően. „Azért kell kizárólag 2 literes pillepalackokat gyűjteniük, mert fontos, hogy az elemek egységesek legyenek, és méreteikben megegyezzenek egymással” — magyarázta Békéssy.

A tanácskozáson Călin Durla főtanfelügyelő is részt vett, aki üdvözölte a kezdeményezést, és elmondta, hogy tavaly is nagyszerű eredményt sikerült elérni, amely által a megye bekerült a rekordok könyvébe, ezért bízik benne, hogy ez a kezdeményezés is hasonló sikerrel jár majd.

Mint elmondták, az elkövetkező két hónapban minden iskolában kéthetente lesz egy zöld nap, ezeken adják majd le a palackokat. A kerítéselemek elkészítéséhez 4,2 méter hosszú és 1,8 méter magas alumíniumhálók szükségesek, amelyeket egy Szatmár megyei cég biztosít az iskolák számára.

Egy ilyen elemre, mintegy 1200 műanyag palackot lehet felhelyezni. Az 1000 méternyi kerítéselemből álló labirintust április elejéig szeretnék megépíteni, majd élősövényt ültetni ezek mellé, ami a tervek szerint öt éven belül eléri majd a kerítés 180 centiméteres magasságát.

A labirintus átadása június 5-én, a nemzetközi környezetvédelmi napon esedékes.

 

Bajnai Botond