Belföld

Hétmillió mobilszám váltott

2020.10.29 - 14:15

2008. október 21. óta, amióta életben van a telefonszámok szabad hordozhatóságának szabálya, azaz nem kell telefonszámot is cserélnie annak, aki szolgáltatót vált, több mint 7 millió telefonszámot költöztettek a felhasználók az országban működő hálózatok között. Ebben az évben csaknem 670 ezer telefonszám költözött egyik hálózatról a másikra; a szolgáltatót váltó számok több mint 93 százaléka mobiltelefont csörget meg, ha jelzést kap.

Ragaszkodunk a számunkhoz

A felhasználók a hordozhatóságot leginkább arra használták fel, hogy büntessék a szolgáltatót, elégtelen lefedettség, magas árak vagy lassú internetkapcsolat miatt váltottak. Az előfizetők vagy prepay kártyát használók kihasználták az EU-s kezdeményezésre meghozott ANCOM-szabályt, és azonnal otthagyták azt a szolgáltatót, amelyik nem volt eléggé versenyképes. Az igazság az, hogy amíg a szolgáltatóváltás telefonszámcserét is jelentett, a telefontársaságok voltak azok, akik kihasználták, hogy sokan ragaszkodtak egy-egy régi telefonszámukhoz, és csak azért nem váltottak elégedetlenségük ellenére sem, mert akkor elveszítették volna régi számukat, amit már sok ismerősük ismert. Még nehezebb helyzetben voltak 2008. október 21. előtt azok a cégek, amelyek nagyban függtek telefonos elérhetőségtől, amelyeknek komolyan megvágta volna az üzleti eredményeiket, ha megváltozott volna a telefonszámuk.

Idén közel 700 ezer

A hordozhatósági szolgáltatás elindítása óta eltelt tizenkét évben összesen 7 005 720 telefonszám került át egyik szolgáltatótól a másikhoz, ebből 6 121 287 volt mobiltelefonszám és 884 433 vezetékes. Ebben az évben szeptember 30-ig 667 469 telefonszám lett hordozva, amelyek közül 623 077 mobil- és 44 392 vezetékes telefonszám.

A Digi a nyertes

Az idei év első kilenc hónapjában az RCS&RDS 266 661 mobiltelefonszámot kapott más szolgáltatók hálózatáról, ehhez a céghez költöztek át a legtöbben. Ezt követi a Telekom Romania Communications 107 830, a Vodafone 95 640, az Orange 87 790 és a Telekom Romania Mobile Communications 65 138 költöztetett telefonszámmal. Vezetékes telefont megcsöngető számok közül idén az RCS&RDS-hez 18 491 került át, az Orange-hoz 11 152, a Vodafone-hoz 9556, a GTS Telekomhoz 2198, a Telekom Romania Communicationshöz pedig 796 telefonszám.

Panaszok

Ahhoz képest, hogy mennyi szám vándorolt a hálózatok között, a panaszok száma meglehetősen alacsony, mert 2020-ban az ANCOM mindössze 168 bejelentést kapott a felhasználóktól, amik közül nem is mind a szolgáltatók ellen szólt. Érkeztek a hordozási folyamat fejlesztésével, a hordozási folyamathoz kapcsolódó határidőkkel kapcsolatos bejelentések, de persze kapott bejelentéseket az ANCOM a hordozás megtagadásával vagy az ideiglenes számok kiosztásával kapcsolatban is.
A telefontársaságok annak idején nem igazán örültek a szabad számhordozás bevezetésének, de gyorsan alkalmazkodtak a helyzethez. Több társaság részéről is elhangzott az évek során, hogy a legzavaróbb az volt, hogy sok esetben elégtelen szolgáltatás esetén a felhasználók nem bejelentést tettek, hogy valami nem működik, hanem másnap már számhordozásra vonatkozó bejelentésüket tették meg. A szolgáltatók ilyenkor azt sem tudták, mi az oka az ügyfél távozásának. Illetve a — vándorlás általi — büntetés sem vált be, hiszen egyetlen szolgáltató sem ment tönkre azóta sem, tehát valamennyire ki tudta elégíteni mindegyik az ügyfelek igényeit, illetve nem kizárt, hogy a szolgáltatót váltó felhasználó az újnál sem találta meg azt az ár-érték arányt, amire számított, így volt, hogy pár hónap múlva visszatért a régi szolgáltatójához.

Információk a hordozásról

Az ANCOM a portabilitate.ro oldalon közöl tájékoztatást arról, miben áll a számhordozás, hogyan lehet ezt kivitelezni, de tippeket is tartalmaz arra nézve, hogyan lehet elkerülni a hordozási folyamat során esetlegesen felmerülő problémákat. Ezen az oldalon annak is utána lehet nézni, hogy egy Romániában használt telefonszám melyik hálózatban működik, ha költöztetve volt az, ha nem.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nem hezitálnak, inkább váltanak

Szakemberek szerint idén emelkedni fog azon munkavállalók aránya, akik munkahelyet váltanak. A pandémia kezdetén tapasztalt félelmek és hezitálások után egyre magabiztosabban váltanak.
Belföld

Nem akarnak szolgáltatót váltani

A lakosság felének nincs ínyére, hogy áram- vagy földgázszolgáltatót váltson — így összegezhető az INSCOP által készített kutatás.
Vidék

Polgármester nélkül maradt Ráksa

A prefektusi hivatal megfosztotta polgármesteri tisztségétől Szatmár megye egyik legfajsúlyosabbnak számító szociáldemokrata községének vezetőjét.