A csillagászati nyár kezdődik hétfőn, ennek megfelelő hőmérsékletek mellett szinte mindenfelé az országban, ez az esemény egész pontosan június 21-én, romániai idő szerint 6 óra 33 perckor fog bekövetkezni. Történik ez annak ellenére, hogy a legrövidebb éjszakát Szent Iván éjjelén, június 23-ról 24-re virradó éjszaka szokás ünnepelni, de csillagászatilag ez az esemény már két nappal korábban megtörténik. Az akkori, hétfői napfényes órák száma pontosan tizenhat lesz, aznap a nap fél hatkor kel és fél tízkor nyugszik.
Június 21-én járja az égbolt legmagasabb pontját a hajnaltól alkonyatig tartó útja során a nap, aztán már ereszkedni kezd a pályája, és ezzel egy időben a nappalok elkezdenek rövidülni, a június hátralévő részében csak lassan, naponta néhány másodperccel, perccel. Június 21-ét követően tehát az időjárás elkezdi három hónapig tartó útját az ősz felé, azonban ez nem jelenti azt, hogy már nem lesz részünk ragyogó napsütésben és izzasztó hőségben. A nappalok rövidülése az éjszakák javára december 21-ig, a téli napfordulóig tart, amikor is az egész folyamat megfordul, és 2022. június 21-ig megint elkezdenek hosszabbodni a nappalok.
Amikor az északi féltekén az ég legmagasabb pontján jár a Nap, a déli féltekén élők akkor látják a legalacsonyabban, ott ilyenkor a téli napforduló van.
Nem véletlen tehát, hogy a június 21-éhez legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük annak az égitestnek a napját, amihez az egész életünk viszonyul: a nyári napfordulóhoz legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük a Nap nemzetközi napját.
Tudományos meghatározás
A napforduló egy csillagászati kifejezés, mellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez viszonyított helyzetét fejezzük ki. Valójában az év két pillanata: a Nap legmagasabb déli pozíciója a Baktérítőn, illetve északi pozíciója a Ráktérítőn; az az időpont, amikor (látszólagos) éves égi útján a Nap észak-déli mozgása ellentétes irányúra változik.
A nyári napforduló az a pillanat, amikor a Nap–Föld középpontokat összekötő egyenes és az egyenlítő síkja által bezárt szög a legnagyobb értékét (kb. 23,5 fok) éri el a Nap északi félgömbön való elhelyezkedése mellett. Ez az időpont június 21-én van, és az északi féltekén a csillagászati nyár kezdetét jelenti. Pontos időpontját a csillagászati évkönyvek közlik világidőben. (Wikipedia)
Princz Csaba