Szatmárnémeti

Hét lejnél a benzin és a motorina ára

Fotó: Shutterstock
2022.02.04 - 17:19
Az áram, a földgáz és a tűzifa után az üzemanyag drágulásának is megálljt kellene hogy parancsoljon a kormány: ha az drágul, minden drágul.


Tavaly szeptemberben indultak meg az üzemanyagárak meredeken felfelé, azóta folyamatosan drágul a benzin és a motorina is, soha nem volt olyan drága mulatság autózni, mint most. Nyolc évvel ezelőtt volt egy hasonló drágulás, akkor 6,21 lej volt az olcsóbbik benzin és 6,33 a motorina ára. Akkor azonban ezen a szinten megállt az áremelkedés, míg most a 7 lej fölé dráguló 95-ös benzin sem elképzelhetetlen. Tegnap Szatmár megyében 6,63 lejért adták legolcsóbban a benzint a Lukoil kutaknál, és 6,77 lejért lehetett a legdrágábban venni a MOL vagy az OMV kutaknál. A legolcsóbb prémium benzinnek 6,81 lej volt literje, de a drágább kutaknál már napokkal ezelőtt megugrotta az ára ennek a fajta üzemanyagnak a literenkénti 7 lejt, tegnap pedig már 7,41 lejért vesztegették a 98-as benzint. A normál motorina ára 6,56–6,73 lej között volt, a prémium gázolajnak pedig 6,48–7,23 lej között volt a literenkénti ára tegnap.
Tavaly márciusban és áprilisban volt rekordalacsony az üzemanyagok ára, abban az időszakban 5 lej alatt lehetett venni literjét a benzinnek és a motorinának is a szatmári kutakon. A koronavírus-járvány miatti megszorítások és kijárási, közlekedési korlátozások okán alig fogyott akkor a benzin meg a motorina, s a csökkent kereslet miatt lementek az üzemanyagárak is.

A drágulás okai

Azt mondják, az üzemanyag olyan, mint a cigaretta, nem nagyon lehet róla lemondani. A családi költségvetésekben inkább máshonnan veszik el az emberek a pénzt, nem járnak kevesebbet autóval, ha drágul a benzin, de többet se, ha olcsóbb lesz. Ez azért van így, mert annyit autózunk, amennyit kell, manapság már ritka a sétakocsikázás, munkába járásra és bevásárlásra használjuk a hétköznapokon az autót, tehát amennyi kilométert megy egy nap az ember, annyit mennie kell mindenképp, nem szórakozásból ül a volánhoz.
A Versenytanács október végén jelentette be, hogy vizsgálatot indít az üzemanyagár-emelkedés ügyében, s azt kezdte el vizsgálni akkor, indokolt-e a nagy mértékű és hirtelen áremelés. A vizsgálat még tart. Az áremelkedés okaként sokfélét hoznak fel a gazdasági szakemberek: megnőtt a kereslet, nőtt a kitermelés költsége, ok nélkül ugyan, de a gázárhoz viszonyítják a sejkek a kőolajárakat, s a nagy kitermelők nem fektetnek pénzt a kőolaj-kitermelésbe a terjedőben lévő zöldenergia-felhasználás miatt.

 

Ami befolyásolja az üzemanyagárakat


• A kőolaj világpiaci árának alakulása
• A kőolaj-finomítóknak az árrése
• A forgalmazók, a benzinkutak által alkalmazott árrés
• A lej/euró, lej/dollár árfolyam
• Az üzemanyagokra kivetett jövedéki adó mértéke

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Olcsóbb lett az üzemanyag a Trump-vámok miatt

Akkora az esés, mint 2020-ban volt, a Covid járvány idején.
Szatmár megye

Hét és fél lej fölött az üzemanyagok

Hét alkalommal volt árváltozás csak az idei évben az üzemanyagok árát illetően, „természetesen” minden alkalommal felfelé változtak az árak.
Szatmár megye

Nem növeltek az adókon, ennek ellenére emelkednek

Kicsivel többe fog kerülni tulajdonolni 2025-től.