Szatmárnémeti

Hét honatyát delegálunk Bukarestbe

2020.12.04 - 07:23

A választójoggal rendelkező román állampolgárokat vasárnap ismét urnák elé várják, december 6-án arról dönthetünk, hogy ki képviseljen bennünket a bukaresti törvényhozásban az elkövetkező négy évben. A már jól ismert politikai pártok és érdekvédelmi szervezetek jelöltjei mellett új pártok is indulnak a megmérettetésen, és megyei szinten egy független képviselőjelölt is harcba száll a szavazók kegyeiért. A parlamenti választások alkalmával a 2015/208-as törvény értelmében az országban 41 megyei választási iroda (BEJ) működik, minden megyében egy, illetve plusz egy a fővárosban és plusz egy a diaszpórában élő román állampolgárok számára lett kialakítva. A megyék lakosságát figyelembe véve határozzák meg egységesen, hogy adott térségből hány képviselő, illetve szenátor kap helyet a parlamentben: egy parlamenti képviselő 73 ezer lakost, míg egy szenátor 168 ezer lakost képvisel. Ehhez a számhoz hozzáadódhat még a töredékszavazatok visszaosztása után egy parlamenti képviselői és/vagy szenátori hely. Azt is tudni kell, hogy egyetlen megyéből sem lehet 2-nél kevesebb szenátor és 4-nél kevesebb parlamenti képviselő a parlamentben. A bukaresti 42-es körzetnek 13 szenátora és 29 képviselője, míg a 43-as diaszpórai körzetnek 2 szenátora és 4 parlamenti képviselője lesz. A legkevesebb honatyával Tulcea, Giurgiu és Călăraşi megyék számolnak, Szatmár megyéből öt parlamenti képviselő és két szenátor kerül be a parlamentbe. Természetesen minden jelölt a tőle telhető legjobb módon próbál kampányolni, ám a jelenlegi helyzetben nem túl egyszerű korteshadjáratot folytatni. A mostani kampány sem mentes a személyeskedésektől, de a legtöbben igyekszenek programjaikkal, eddigi tetteikkel meggyőzni a szavazókat arról, hogy nekik szavazzanak bizalmat a következő négy évre. A mostani választás teljesen szokatlan helyzetben kerül megrendezésre, hiszen a koronavírus-járvány miatt számtalan megszorító intézkedést vezetett be a kormány országos viszonylatban, ami negatívan hathat a választási kedvre. Amennyiben nagyon alacsony lesz a választási részvétel december 6-án, az teljesen átalakíthatja a politikai palettát, s megeshet, hogy a kisebb pártok nem érik el a bejutási küszöböt.

Akik közül választhatunk

A szavazólapon találkozhatunk azokkal, akik a kampányidőszakban személyesen vagy valamilyen online platformon igyekeztek megszólítani a szatmári választópolgárokat. A szenátusi lista tehát így alakul megyénkben: Szociáldemokrata Párt (PSD): Roca Radu-Tiberiu, Durla-Paşca Mihai-Călin, Avorniciţi Mariana-Nicoleta; Pro Románia: Ştef Mihai-Adrian, Haiduc Cristina-Ionela, Benţe Mihaelă Maria; Népi Mozgalom Párt (PMP): Ciorba Mitruţ-Dănuţ, Orha Marius-Valentin; USR–PLUS Szövetség: Zob Alexandru-Robert, Fechete Marcel-Adrian, Creţu Radu, Sinai Annamária; Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ): Turos Lóránd, Găman Mihály, Szejke Ottilia, Thoroczkay Sándor; Nemzeti Liberális Párt (PNL): Duma Ovidiu-Marius, Albu Adrian, Nicoară Romeo-Florin; Új Románia Párt: Mare Erika; Románok Egységéért Szövetség Pártja: Pop Lucian-Mircea, Irimuş Cristian-Cătălin; Román Ökológiai Párt (PER): Iorga Marian, Kurti-Bokor Edit; Nagy-Románia Párt: Codrea Dorina Irina; Humanista Erő Pártja: Varga Daniel, Cherecheş Călin-Mircea; Maniu Mihalache Nemzeti Parasztpárt: Bolocan Ovidiu.
A képviselőházi lista elég hosszúra sikeredett, és első alkalommal Szatmár megyében egy független jelölt is indul Marcela Papici személyében, aki a szavazólista utolsó helyén szerepel. A képviselőházi szavazólapon tehát a következő sorrendben találják majd a jelölteket a decemberi voksoláson: PSD: Cristescu Radu-Mihai, Tibil Ioan, Micle Adrian; Pro Románia: Petric Octavian, Sulea Claudiu-Simion, Oşan Cosmin-Vasile; PMP: Pop Liviu, Stoica Delia; USR–PLUS Szövetség: Panait Radu, Seucan Eduard-Iulius, Burdea Barbu-Ioan; RMDSZ: Magyar Lóránd-Bálint, Nagy Szabolcs, Szőcs Péter-Levente, Német Szabolcs, Toga Ştefan, Fanea Imola, Gindele Emeric; PNL: Cozma Adrian-Felician, Savu Ioan, Kira Beniamin; Új Románia Párt: Lujerdean Felicia; Románok Egységéért Szövetség Pártja: Câcău Iulian, Gnandt Martina-Andrada; Román Ökológiai Párt (PER): Donca Raul, Silaghi Mariana-Flavia; Nagy-Románia Párt: Ardelean Petru; Humanista Erő Pártja: Chiorean Vlad-Ionuţ, Horvath Ancuţa-Lucica; Maniu Mihalache Nemzeti Parasztpárt: Berinde Gheorghe; valamint Marcela Papici Anamaria független jelölt.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ez egy jele a schengeni csatlakozásnak?

Románia és Bulgária is bizonyított, de a labda még mindig Ausztria térfelén pattog, hiszen nem szüntette meg a teljes jogú tagsággal kapcsolatos vétóját. Ráadásul az osztrákok vasárnap választanak.
Belföld

Fel akarta gyújtani a parlamentet

Hiába a sok térfigyelő kamera, nem lett meg azonnal az elkövető.
Külföld

Brüsszelben van Marcel Ciolacu

Pénzért és tisztségért kilincsel a belgiumi fővárosban a miniszterelnök.