Hét év után ismét a B-be

2013.09.06 - 19:25

Harmincadik idényét kezdi szombaton a másodosztályban a Szatmárnémeti Olimpia FC labdarúgócsapata, amely hét év szünet után játszik ismét B–osztályos meccset. 11 órától a FC U Craiova az ellenfél.

Bizonyára kevés az Olimpia–szurkoló, aki nem ismerné a csapat dicső múltját, amikor 1978-ban, a Ştefan Fehér, Mihai Popa, Firu Smarandache, Nicolae Marcu, Pintér Sándor, Gheorghe Sabou, Keiser Lajos, Báthory József, Viorel Mureşan, Viorel Haţeganu, Both Gabi, Helvei József, Vasile Bocşa felállásban Román Kupa–döntőt játszottak a „sárga–kékek” az Universitatea Craiova ellen. Sorin Cârţu és Rodion Cămătaru az szünet előtt két perccel kettőt rúgtak Fehér kapujába, majd Dumitru Marcu növelte az oltyánok előnyét. A tíz perce beállt Helvei becsületgóljával 3–1 volt a vége, és bár az Olimpia csak ezüstérmes lett, ez a meccs mégis kedves kiemelt helyen íródott meg a szatmári focitörténelembe.

Ez követően még voltak Olimpia – Craiova párharcok, az utolsó 1999-ben, akkor egy fájó 5–1-es Olimpia–verség volt az élvonalbeli, craiovai meccs végeredménye.

Tizennégy év után ismét szemtől szemben a két együttes, és a szatmáriaknak van törleszteni valójuk az oltyánokkal szemben. Ha csak a bajnokságot nézzük, akkor csak az élvonalban rendeztek Olimpia – Craiova összecsapásokat, szám szerint tízet. Négy craiovai győzelem, négy Olimpia–győzelem (1976.: 4–0; 1978.: 1–0, 1979. június: 2–0, 1979. október 2–0) és két 1–1-es döntetlen a mérleg. Most először játszanak egymás ellen másodosztályban.

Nyilván, a jelenlegi helyzetben nehéz eldönteni, hogy a fentebbi statisztika mely craiovai csapat esetében állja meg a helyét. A FC U Craiova magánkézben van, Adrian Mititelu finanszírozza. Az együttes hosszas pereskedés után nyerte vissza tagságát a Román Labdarúgó Szövetségnél, mivel 2011-ben a FRF „kirúgta” a Mititelu–féle U Craiovát. Az európai föderáció (UEFA) kötelezte a FRF-t, hogy térjen jobb belátásra, a román szövetség pedig nem mondott nemet, és visszavette a Mititelu klubját, de csak a másodosztályban. Közben a helyi önkormányzat is megalakította a saját Universitatea Craiova klubját, és a FRF megtalálta a törvényes módját arra, hogy a CSU is csatlakozzon a Liga 2 mezőnyéhez. Az oltyán város önkormányzata gyakorlatilag kirúgta Mititelu csapatát Craiováról, így csak a CSU játszik a Ion Oblemenco Stadionban, a FCU-t Drobeta Turnu Severinre „száműzték”. Mindkét csapat a magáénak tartja az Universiatea múltját.

Mint ismeretes, az Olimpia FC a 2005/06-es idény végén esett ki a B–osztályból, a következő évben pedig a harmadosztályos helyéről is lemondott. Szilágyi István, a Szatmár Megyei Labdarúgó Egyesület elnökének közbejárására a klub nem szűnt meg, és 2010-ben elkezdődött a „megmentőprojekt”. 2011-ben már a harmadosztályban szerepelt az Olimpia, idén nyáron pedig megnyerve a Liga 3 ötödik csoportját feljutott, és a történelme 30. másodosztályos idényét kezdheti.

Szombaton 11 órától a FC Universitatea lesz az ellenfél, Csik Tibor vezetőedző pedig csak a győzelmet tarja elfogadhatónak a másodosztályban való debütáláson. Remélhetően teltházas meccsen jegyezheti a sikert a „sárga–kék” alakulat.