Tegnap a Vetési Kulturális Központban megnyílt egy állandó helytörténeti kiállítás, amelynek anyagát Török József gyűjtötte össze az elmúlt húsz év során helyi kutatások alapján.
Tegnap Vetés Község Polgármesteri Hivatala és Helyi Tanácsa gyűléstermében egy konferencián ismertették a Szatmár Megyei Múzeum és a nyíregyházi Jósa András Múzeum közös Interreg-projektjét, amelyben részt vesz a Vetés község önkormányzata által működtetett Vetési Kulturális Központ is.
Ilyés Gyula, Vetés község polgármestere elmondta, hogy Vetés és Óvári félig magyar, félig román, reformátusokból, görögkatolikusokból és ortodoxokból álló település, Decebal egy telepítés, lakóit Máramarosból és Szamoslippóról hozták. Vetésnek és Óvárinak nagyon régi gyökerei vannak, és történelmük is gazdag. A község közel van Szatmárnémetihez, s ennek a hatása mind negatív, mind pozitív értelemben észlelhető. A negatív hatás következménye az elgyökértelenedés, emiatt érezte fontosnak az önkormányzat, hogy létrehozzon egy kulturális központot, amelyben helyet kaphat egy helytörténeti részleg, ahol ki vannak állítva a még megmaradt tárgyi emlékek, felmutatva ezzel, hogy milyen hagyományokkal rendelkeztek az itt élő emberek, milyen szokásaik voltak. A kulturális központ kialakítása akkor kezdődött, amikor a polgármesteri hivatal átköltözött egy új épületbe, a régi pedig üresen maradt. A kulturális központot Török József hozta létre, aki előbb könyvtárat rendezett be, majd kiállítótermet, most pedig felavatásra került a helytörténeti múzeum. A polgármester örül annak, hogy Vetés részt vehet a Szatmár Megyei Múzeum és a nyíregyházi Jósa András Múzeum által irányított programban, hiszen így szakemberek bevonásával rendezték be a kiállítást.
Török Józsefnek húszéves álma vált valóra a helytörténeti kiállítás megnyitásával. Ezzel nem ért véget a kutatások sorozata, hiszen Vetésnek gazdag történelmi múltja van, s minden bizonnyal nagyon sok tárgyi bizonyíték vár még feltárásra. Török ismertette Vetés rövid történelmét és az ott lévő műemlékeket.
Istvánovics Eszter, a nyíregyházi Jósa András Múzeum régésze a Szatmár megyei és nyíregyházi múzeum együttműködéséről és annak eredményeiről tájékoztatta a résztvevőket. Ez a nyolcadik közös projekt, amelyek nem arról szólnak, hogy meglátogatják egymást, és aláírnak valamit, megnyitnak egy-egy kiállítást, és kipipálnak egy projektet, hanem maradandó értékeket hoznak létre. A jelenlegi Interreg-pályázatban a két országból három-három település vesz részt, román részről Szatmármémeti, Tasnád és Vetés, magyar részről pedig Nyíregyháza, Csenger és Geszteréd.
Dr. Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója nagy szerencsének tartja azt, hogy Vetésen a helyi közösségnek szándéka, hogy megőrizze a múlt értékeit, Török József már a gyűjtéskor kérte a szakemberek segítségét, de a kiállítás előkészítésében és a berendezésében is szakemberek vettek részt. A szakmai felügyeletet ezentúl is a megyei múzeum látja el.
Dr. Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója bemutatta a vetési depót, a helyi lakosságot, akik az elmúlt századokban éltek, s végül bemutatta, hogyan alakultak a harcászati módszerek a térségben.
Dr. Gindele Róbert régész ismertette, hogyan végezték az ásatásokat Török Józseffel, hogyan tárták fel a kerámiaeszközöket.
A résztvevők ezután átvonultak a kulturális központba, ahol hivatalosan is megnyitották és megtekintették a helytörténeti kiállítást. Nem sok település van, ahol ennyi értékes, helyi jellegű tárgy van kiállítva. Török József azt tervezi, hogy a jövőben akár városi iskolák diákjait is meghívja, de a turistáknak is vannak itt látnivalók.
Elek György