Helyi segítséggel fejezte be Mani a mért szakaszt

2015.01.06 - 12:46

A második versenynap után az 51. helyen áll a Dakar–rali összetett táblázatában a szatmárnémeti Gyenes „Mani” Emánuel. A Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team 30 éves pilótájának meggyűlt a baja a versenygéppel hétfőn, az idei kiírás leghosszabb mért szakaszán.

Az ötvenharmadik helyen zárt a Szamárnémeti Autonet Motorcycle Team motorosa, Gyenes „Mani” Emánuel a Dél–Amerikában zajló Dakar–rali második napját. A 30 éves szatmárnémeti pilóta rajtja jól sikerült a nap leghosszabb mért szakaszán, azonban száz kilométer után leállni kényszerült, ugyanis olajszivárgást észlelt a versenygépen. Ha így folytatta volna a következő négyszáz kilométeren is, akkor vélhetően a hétfői lett volna az utolsó napja a Dakaron. Mani azonban félrehúzott és javítani kezdte a KTM-et, de szerencséjére olyan helyen állt meg, ahol szurkolók álltak. Az argentin nézők motorolajjal segítették Manit, így a szatmárnémeti folytatni tudta a versenyt. „Padlógázzal” mehetett a szakasz további részén, ugyanis a kényszerpihenő miatt jelentős hátrányba került, de majd’ harminc pozíciót javítva, a 83-ról az 53. időt teljesítve ért célba San Juanba, az 518 kilométeres mért szakasz végén. Ez volt egyébként az idei kiírás leghosszabb napja, a mostani időeredménnyel pedig az 51. helyen áll Mani az összetettben.

„Jól indultam reggel, viszont az olajszivárgás miatt 100 kilométer után leállni kényszerültem – mesélte a célba érést követően Mani. – Mintegy negyven percet vesztettem a javítással, de hatalmas szerencsém volt az út szélén levő szurkolókkal, akik kisegítettek motorolajjal. Köszönöm a segítségüket. Ameddig ott álltam, nyolc quad is elhajtott mellettem, így a következő 400 kilométer azzal telt, hogy visszaelőzzem őket. Így nagyon nehéz dolgom volt, mert hatalmas port vertek fel mögöttük. Ráadásul az utolsó 100 kilométeren homokos talajon haladtunk, és a hőmérséklet is igen magas volt (körülbelül 45 Celsius fok – szerk. megj.). De még messze van a rali vége, remélem, sikerül ledolgozni a hátrányt, amit hétfőn gyűjtöttem be” – nyilatkozta a célba érést követően Mani.

Nem járt ilyen szerencsével a négyszeres világbajnok és háromszoros olimpiai ezüstérmes egykori síugró, Adam Malysz. A lengyel második éve áll rajthoz a Dakar–ralin, idén Rafal Martonnal az oldalán egy Buggy SMG volánja mögött szerette volna teljesíteni a több mint 9000 kilométeres távot. Hétfőn azonban, 35 kilométerrel a cél előtt kigyulladt az autó, és teljesen leégett. „Egy robbanást hallottunk, utána azonnal lángra kapott a versenygép és pillanatokon belül leégett” – panaszolta a sportoló, akinek ezzel véget ért a Dakar–rali. A lengyel az első, vasárnapi szakasz után a 18. helyen állt az összetettben és idén az volt a céljuk, hogy az első tízben zárjanak.

A motorosoknál egyébként a spanyol Joan Barreda Bort (Honda) nyerte a szakaszt, ezzel átvette a vezetést az összetettben. Az autósoknál az összetett táblázatban is első Nasszer al–Attijah (katari, Mini) volt a leggyorsabb.

Kedden, a rali harmadik napján már a chilei határ közelébe ér a mezőny. San Juan és Chilecito között 437 kilométer a táv, ebből 220 km a speciális szakasz. Szerdán egy időre búcsúzik a mezőny Argentínától, ugyanis a Andokon átkelve megérkeznek Chilebe.