Az idei tanévben is csatlakoztak az Implom József helyesírási verseny mezőnyéhez megyénk diákjai, ezúttal 40-en neveztek be a megyei szakaszra. Az országos döntőt február 1. és 3. között tartják Sepsiszentgyörgyön, ahová 6 Szatmár megyei diák jutott tovább.
Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ), a Nemzeti Oktatási Minisztérium Kisebbségi Főosztálya, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar és Általános Nyelvészeti Intézete szakmai felügyeletével, a szaktanfelügyelők és a módszertani körfelelősök, valamint az erre vállalkozó magyartanárok segítségével idén is megrendezték az Implom József helyesírási versenyt.
Az iskolai szakasz után a megyei fordulók megszervezése következett, ezeket január 20-án bonyolították le. Szatmár megyében a Kölcsey Ferenc Főgimnázium adott otthont a nívós versenynek, amelyen idén 40 diák vett részt négy iskolából: a Nagykárolyi Elméleti Líceumból, a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumból, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból és a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumból.
A javítóbizottság döntése alapján az első tíz helyezést elért diák dolgozatát még egyszer újrajavították, a legjobb eredményt elérő hat diák vehet majd részt február 1. és 3. között a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Főgimnáziumban tartandó országos döntőn.
A szombati verseny két részben állította próba elé a résztvevőket. Elsőként tollbamondás után írtak a diákok, majd a második részben egy tíz pontos feladatlap megoldásán dolgoztak.
A szabályok szerint amennyiben az élmezőnyben azonos pontszám születik, a tollbamondás értéke határozza meg a rangsort.
Gál Gyöngyi magyar szakos szaktanfelügyelő, a megyei szakasz főszervezője lapunknak elmondta, hogy nehézségét tekintve az idei verseny is hasonló fajsúlyú volt, mint azt az előző években megszokhatták, ezúttal is a földrajzi nevek helyesírása jelentette a legnehezebb feladatot a diákok számára, hiszen voltak olyan kevéssé ismert magyarországi helységnevek is, amelyek helyes leírása olykor komoly fejtörést okozott a versenyzők körében. Ugyanakkor az összetett szavak helyesírása és a különböző kifejezések egybe vagy külön való írása tudott még itt-ott gondot okozni.
A verseny megyei szakaszával kapcsolatban a szaktanfelügyelő elmondta az is, hogy a csökkenő gyereklétszám miatt a versenyre is évről évre kevesebben iratkoznak be, hiszen volt olyan év amikor a 100-at is elérte a résztvevők száma, viszont az utóbbi években ennek felét se sikerül összegyűjteni. Ugyanakkor az elméleti oktatásban is csökkent az osztályok száma, sőt több olyan iskola is kimaradt a jelentkezők sorából idén, amelyek korábban részt vettek, például a Szatmárnémeti Református Gimnázium, vagy a Tasnádi Líceum is a hiányzók közé tartozik, pedig az elmúlt évek során rendre részt vettek a versenyen. A tanfelügyelő végül hozzátette azt is, hogy reményei szerint ez a szám nem csak megmaradni, de növekedni fog, és a diákok újra kedvet kapnak majd a helyesírásban való megmérettetésre a jövőben.
Ami az eredményeket illeti, hatan jutottak tovább az országos döntőre: a legmagasabb pontszámmal Baranyai István, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, felkészítő tanára Bagosi Ilona, második lett Kințel Alexandra a Nagykolyi Elméleti Líceumból, őt Putovici Tünde készítette fel. Harmadik helyen a kölcseys Sipos Anett zárt, felkészítője Téglás József. Negyedik, ötödik és hatodik helyen további három nagykárolyi elméletis diák jutott tovább, László István, Pakulár Sára és Schlachter Kincső, felkészítő tanáruk Putovici Tünde és Szabó Csilla volt.
Szintén továbbjutott volna az országosra döntőre a nagykárolyi Muszka Zsuzsa és Muszka Csaba is, 4. és 6. helyen, viszont ők már részvételt nyertek a szovátai Magyar Matematikaversenyre, amelyet szintén február 2-án rendeznek.