Két szakértői véleményezés is készült már a szatmárnémeti Dacia szálló állapotáról és a benne elvégezett munkák szabályosságáról, mégsem tudja ezeket felhasználni a bíróság.
A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal által készített szakvélemény mellett, amelyik az épületben okozott kárt volt hivatott felmérni, egy bírósági szakértő által megírt véleményezés is készült. Mindezek ellenére sem történt érdemi előrelépés a volt Pannónia szálló ügyének rendezése érdekében indított perben, tegnap azért halasztották el a tárgyalást, immár tizenhatodjára (!), mert ez utóbbi szakértői vélemény nem került bele a peranyagba.
A napirendre kerülés előtt a folyosón már azt találgatták az érdekelt felek, hogy mi miatt húzódhat még tovább az ügy és meddig, arra lehetett gondolni, hogy a bírósági szakértői vélemény mellé csatolandó szakértői jelentés hiánya miatt lesz halasztás, de sajnos még itt sem tart az ügy. Úgy tudjuk a kolozsvári szakember által készített szakvélemény elkészült, igaz csak egy héttel a tegnapi tárgyalást megelőzően, ezért volt feltételezhető a jelentés hiánya. A szakértői jelentésben három kérdésre adott válasznak kell szerepelnie, amelyik közül a legfontosabb: a tulajdonos végzett-e olyan munkálatokat az épületen, vagy az épületben, amelyikre nem volt engedélye a műemlékvédelmi hatóságtól. A legutóbbi ülésen a bírónő személyes felelősöket keresett a már akkor is elvárt szakvélemények ügyében és bírsággal fenyegette a mulasztókat, de csak remélni tudjuk, hogy kiderül, kik az okozói az időhúzásnak és legalább megbírságolnia sikerül ezeket.
A Dacia felújítása során elvégzett állagmegőrzési munkákkal kapcsolatban is újabb híresztelések láttak napvilágot, ezek szerint a tulajdonosnak a legkevésbé sem állt szándékában visszaállítani az eredeti állapotokat. Következtetni lehet erre abból, hogy a belső tér domborművei lekerültek ugyan a falról, de egyikről sincs gipszbe vett makett, amire szükség lenne ahhoz, hogy vissza is lehessen ezeket helyezni a falakra.
Princz Csaba