Mivel az új iskola építésére megítélt kormányzati finanszírozás elakadt, a község kisebb falvaiból pedig egyre több gyereket kell Avasújvárosba szállítani iskolába, egyre nehezebben tud az oktatási intézmény vezetősége megfelelni a kihívásoknak.
Ősztől megszűnik a kőszegremetei iskola, így további 40-nel emelkedik az Avasújvárosba ingázó gyerekek létszáma, ami miatt égető szükség volna még két iskolabuszra. Mivel eggyel szaporodik a következő tanévtől az osztályok száma, kénytelenek a sportterem két öltözőjében és az informatika-teremben is tanítani — tudtuk meg Lőkös Jánostól, az avasújvárosi iskola igazgatójától, aki szerint a helyproblémáikra az jelentene megnyugtató megoldást, ha befejeznék a régi iskola szomszédságában 2008 óta épülő új ingatlant. Ebben négy osztályterem és egy — két helyiség összenyitásával kialakított — tágas információs és dokumentációs központ kapna helyet. Így felszabadulnának az öltözők és az informatika-terem, továbbá a falu minden lakosának lehetősége nyílna a korszerű eszközökkel való tájékozódásra, a dokumentációs központ — melyben számítógépek, internet, könyvek várják majd a látogatókat — ugyanis a tervek szerint minden érdeklődő számára nyitva lesz majd.
Amint az igazgató elmondta, eddig körülbelül 1 millió lejt költött a kormány az új iskola kialakítására, két éve azonban elapadt a pénzforrás, holott további 1,6 millió lejre lenne szükség ahhoz, hogy használatba tudják venni. Amint az igazgatótól megtudtuk, azért szaporodik az osztályaik száma, mert a román alsó tagozaton nem összevont első és harmadik indul, hanem önálló első osztály, lévén hogy a gyereklétszám ezt megengedi. Külön osztály indításához egyébként minimum 12-es létszámra van szükség. Lőkös János elmondta: a magyar osztályok esetén mindeddig nem kényszerültek arra, hogy szimultánt indítsanak, azaz hogy összevontan tanítsanak osztályokat. Jövőre sem lesznek a magyar tagozaton ilyen jellegű problémáik, mivel a most induló előkészítő osztályban 17 gyerek van, a felmérések viszont azt mutatják, hogy a rá következő évben viszont mindössze 7 gyerek kérheti felvételét az előkészítő osztályba. Mint megtudtuk, komoly gondok elé néznek a gyerekek ingázása kapcsán is.
Mivel ősztől Rózsapallag, Nagyhegy, Pallaghegy és Muzsdaj mellett Kőszegremetéről is a községközpontba járnak majd iskolába a gyerekek, a szállításukat azzal a két busszal, mellyel rendelkeznek, nem tudják megoldani. „Tavaly 104 diák ingázott, ezt meg tudtuk oldani a két buszunkkal — fejtette ki Lőkös János. — Ősztől viszont 144 gyereket kell hordanunk, ami kivitelezhetetlen, feltétlenül kell nekünk még jármű.” Hozzátette: naponta 22 fuvart kell majd tenniük és 264 kilométert bejárniuk, ami — ha csak a jelenlegi két busz állna ősztől is rendelkezésükre — azt jelentené, hogy az első diákokat már jóval reggel 6 előtt be kellene hozzák, holott a tanítás csak 8-tól kezdődik.
Babos Krisztina