Sokéves hagyományt folytatva, minden évben megünneplik a nemzetközi roma napot a nagykárolyi Stella Maris Integrációs Központban, ám mivel idén a világnap dátuma pont a húsvéti ünnepi időszakra esett, elhalasztották azt egy későbbi dátumra.
„Április 8-ról április 27-re halasztottuk el a roma nap megünneplését, s ezzel párhuzamosan zajlott nálunk a BBTE szatmárnémeti tanítóképzős hallgatóinak szakmai gyakorlata, valamint az önkormányzat szociális felzárkóztatást célzó programja is.
Ezekhez a rendezvényekhez kapcsolódóan érkeztek vendégségbe hozzánk a szatmárnémeti Ady Endre Társaság művészei – Méhes Kati, Tóth-Páll Miklós és Péter Attila Zsolt -, akik nem jöttek üres kézzel: négy hegedűt és egy drónt ajándékoztak a központnak. Nagyon hálásak vagyunk nekik és minden vendégünknek és köszönjük, hogy eljöttek hozzánk, hogy velünk ünnepeljenek. Köszönjük Kardos Melindának és a Szatmárnémetiből érkezett egyetemistáknak hogy kíváncsiak voltak ránk. Köszönjük a Noi Orizonturi Alapítványnak, hogy partnerek az Iskola mindenkinek elnevezésű programunkban, amely a nagykárolyi 3-as Számú Óvoda partnerségével, Buzura Berar Nela igazgatónőnek az irányításával zajlik.
Külön köszönöm Godzsa Zsolt megyei tanácsosnak, hogy részt vett az eseményünkön, a csomaközi Dano Péternek pedig a finom bográcsos alapanyagainak a biztosítását és elkészítését”— mondta Hompoth Mária, az integrációs központ vezetője.
Az Ady Endre Társaság vezetője, Tóth-Páll Miklós a nagykárolyi születésű, világhírű cigány hegedűművészről, Ruha Istvánról beszélt a gyermekeknek, arra biztatva őket, hogy tanuljanak, hogy muzsikáljanak, hiszen soha nem lehet tudni, kiben rejtőzik a Ruha Istvánéhoz hasonló tehetség.
„Ennek a tehetségnek a kibontakoztatására teszünk most kísérletet ezzel a hangszeres adománnyal, illetve annak a lehetőségnek a biztosításával, hogy a nyáron megszervezésre kerülő, Ruha Istvánról elnevezett zenei táborba a Stella Maris Központ néhány gyermekét is várjuk majd”- mondta Tóth-Páll Miklós. Mint ismeretes, az Ady Endre Társaság tavaly augusztusban szervezte meg első alkalommal a zenetábort amely a legendás nagykárolyi hegedűművészről, Ruha Istvánról kapta a nevét, és amelynek során a szervezők igyekeznek a művész emléke előtt hűen tisztelegni, éppen ezért azon túl, hogy a fiatalok hegedűn, citerán és furulyán játszanak, történeteket hallhatnak a város híres szülöttéről, képeken csodálhatják meg, és jobban megismerhetik rendkívüli munkásságát.
Méhes Kati művésznő egy cigány népmesét olvasott fel a gyermekeknek, míg Péter Attila Zsolt színművész a Légy jó mindhalálig című előadás egy dalát énekelte el a jelenlévőknek. A művészek produkcióját és az ajándékokat is hálával fogadták a központ tanulói.
A délután az udvarban készült bográcsos elfogyasztásával, játékkal és nevetéssel folytatódott. A szervezők mindenkinek köszönik a részvételt.
Hírszerkesztő