Valóban elöregedett vezetékei és kiszolgáló szerkezetei vannak megyeszerte az Electricának, de ehhez a jelenséghez mégis jobban tud adaptálódni a szolgáltató, mint egy másik jelenséghez, amelyik szintén nagy problémákat okoz az áramszolgáltatásban. Az elmúlt időszakban a megye több településén is voltak napokon keresztül ismétlődő és hosszú ideig tartó áramkimaradások, ezek egy részét a települések határain kívül húzódó távolsági vezetékek meghibásodásával indokolta a hálózatüzemeltetéssel foglalkozó Electrica Distribuţie, de nagyon sok probléma volt azért is, mert településeken belül működő transzformátorok mondták fel a szolgálatot.
Blöff a projektben
A fogyasztók előszeretettel hibáztatják a céget ilyenkor, ami nagyrészt meg is állja a helyét, azonban van az áramkimaradásoknak egy olyan oka is, amit nem tud megelőzni az Electrica, és a javítások elvégzése is igen költséges. Hivatalos választ ennek a problémának az okára nem kaptunk, de nem hivatalosat igen: az új építésű ingatlanokban lakók is ludasak a dologban. A helyzet egyszerű: amikor egy ház új fogyasztóként akar az áramellátó rendszerre kapcsolódni, kell készítenie egy technikai projektet, amiben egyéb információk mellett az is szerepel, hogy mekkora fogyasztása lesz az illető háznak. Ezt azért akarja tudni az Electrica, mert a fogyasztás mértékétől függően dönt arról, hogy melyik transzformátorra köti rá az illető háztartást azért, hogy az energiaellátást biztosítani tudja, és a meglévők ellátása se kerüljön veszélybe amiatt, hogy túlterhelik az adott körzetet ellátó transzformátort. Az új ügyfelek igyekeznek minimalizálni a fogyasztást, mert alacsony fogyasztás esetén egy közeli transzformátorra lesz az adott háztartás rákötve, aminek az ára ezer lej, míg magasabb fogyasztás esetén egy távolabb lévő, nagyobb teljesítményű transzformátorra kell az adott ingatlant rácsatlakoztatni, aminek költsége lehet, hogy ötezer lej. Hogy ezen spóroljanak az emberek, hazudnak a valós fogyasztást illetően, ami miatt előbb-utóbb túlterhelődik az adott transzformátor vagy a vezeték, és megszűnik az áramellátás. Ilyen túlfogyasztás miatt fordul elő az is, hogy csúcsidőben nincs meg a 220–230 volt feszültség a rendszerben, mert a kisfogyasztóknak hazudott nagyfogyasztó háztartások „leszívják a voltokat” a rendszerből, nem jut annak sem, aki régi fogyasztója a rendszernek, és aki nem modern, áramzabáló házat épített, hanem egy tévé/hűtő/mosógéppel marad áram nélkül a tehetős új szomszédság miatt.
Túlterhelt trafók
Evidens, hogy a régi környékeken is nőtt a fogyasztás az elmúlt harminc, de főleg az elmúlt tíz évben. Mindenütt van már mikró, számítógép, nagyobb hűtő vagy akár kettő is, sok helyen több tévé és esetleg mélyhűtő meg légkondi, netán villanybojler is. Ez a fogyasztásnövekedés is beruházást, fejlesztést igényel az Electrica részéről, nagyobb kapacitású transzformátorokat kell a rendszerbe beépíteni, hatékonyabbakra kell cserélni a villanydrótokat. Ezek azonban kisebb léptékű, hosszabb idő alatt történő változások, könnyebben tud alkalmazkodni hozzájuk a szolgáltató. De amikor több háztartás kapcsolódik rá szinte egyszerre, 5–5 kilowattos bevallott fogyasztás mellett, miközben az valójában 15–15 kilowattos fogyasztást jelent, gyors és erős mértékű terhelést mér rövid időn belül a hálózatra, és ezt már nehezebben tudja az elvárt időn belül megoldani az Electrica Distribuţie. Van környék, ahol a transzformátornak háromszor-négyszer akkora teljesítményt kellene leadnia, mint amennyit elbír, mert sok esetben tucatjával vannak háztartások, amelyek a valóságban háromszor-négyszer többet fogyasztanak, mint amennyi a hálózatra csatlakozáshoz szükséges technikai projektjükben szerepel.
Princz Csaba