Szatmárnémeti

„Hazudni a politikában sem szabad”

2013.04.08 - 11:03

Pátyodon minden évben megemlékeznek dr. Antall Józsefről és megkoszorúzzák a pátyodi Antall József Oktatási, Kulturális és Szabadidő Központ előtt álló szobrát. A szombati megemlékezésen jelen volt a szatmárnémeti Antall József Baráti Társaság is.

Pető András, Pátyod község polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Jelen volt dr. Tilki Attila parlamenti képviselő, Kovács Sándor, a Szabolcs–Szatmár–Bereg megyei közgyűlés alelnöke, a történelmi egyházak képviselői, intézmények és civil szervezetek vezetői, valamint a szatmárnémeti Antall József Baráti Társaság tagjai.

 

Húsz év után

Tilki Attila olyan eseményekről kívánt beszélni, amelyek saját életében jelentkeztek. Kiemelte, hogy mit jelent ma egy magyar parlamenti képviselőnek Antall József öröksége. Az a korosztály, melynek tagjai a rendszerváltáskor kezdtek kibontakozni, ma már világosan látja, hogy számukra Antall József maga a történelem volt. Amikor először találkoztak a tradicionális kérdésekkel, még nem értették, hogy akkor a legnagyobb feladat az volt, hogy eldöntsék, milyen utat válasszon a magyarság. A mai politikai helyzet egy kicsit emlékeztet arra az időszakra. Akkor még kevesen értették, hogy miért támadja a magyarokat Európa. Ez ma már világosan látszik. Magyarország amikor úgy döntött, hogy egy önálló, magyar utat próbál járni, akkor Antall József felvállalta, hogy lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke kíván lenni. Sajnos, az volt a legszomorúbb, hogy erre a kijelentésre a magyarországi magyarok egy része hördült fel. Ugyanezek az emberek akadályozták meg a kettős állampolgárság megadásáról szóló törvény elfogadását. De ugyanez a kérdés volt a kereszténységgel. Egy EP-fórumon néhai Antall József azt mondta:„Önöknek lehet, hogy politikai program Európa és a kereszténység, de az én nemzetem számára egyszerűen maga a történelem”. Amikor az Alaptörvény első szakaszába bekerült a Himnusz első sora, minden szatmári szíve megdobbant, hiszen a térségünkben megírt nemzeti imánk minden magyar alkotmányának része. A kereszténység, ami szintén az alaptörvényben van, most is szálka a világ szemében és azokéban a magyarokéban, akik a nemzeti érzést, a kereszténységet igyekeztek és igyekeznek a gúny tárgyává tenni, hiszen ma is egy olyan történelmi helyzetet élünk át, ahol a Nyugat támadásához a magyar ellenzék szolgáltat politikai muníciót. Az a magyar ellenzék, amelyik számára semmit nem jelent a kereszténység, semmit nem jelent a magyarság. Ha visszagondolunk, hogy milyen döntéseket kellett meghozni Antall József kormányának, akkor belátjuk, hogy nem volt könnyű. „Hazudni a politikában sem szabad” — mondta Antall József. Most érezzük csak mennyire igaz ez a mondás, és mennyire nem veszi komolyan nagyon sok politikus. Magyarok vagyunk, keresztények vagyunk, és büszkék vagyunk Antall József hagyatékára — zárta beszédét Tilki.

 

Határon túlról

A szatmárnémeti Antall József Baráti Társaság nevében Thoroczkay Sándor történelemtanár mondott beszédet, aki kihangsúlyozta: „Újkori és jelenkori történelmünk bővelkedik sorsfordító eseményekben. Szerencsénkre a gondviselés, a nemzet életösztöne és reálpolitikai érzéke, mindig ki tudta választani azt a megfelelő személyt, aki ezeket az eseményeket következetesen, önzetlenül és eredményesen irányíthatta. Így az első felelős magyar kormány megalakítására Batthyány Lajost, az újból önállóvá vált magyar állam vezetésére Andrássy Gyulát, a romokban levő csonka ország felépítésére Bethlen Istvánt. A rendszerváltásra, az új alkotmányos magyar állam megteremtésére Antall Józsefet. Antall József és kormánya megvalósította azt, amire a magyar társadalom döntő többsége évtizedek óta vágyott. A nemzetben gondolkodó politikus nemcsak országa polgáraira, hanem az elszakított országrészek magyarjaira is gondolt akkor, amikor lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke kívánt lenni. Állásfoglalása visszaadta a határon kívül élő magyarság önbizalmát, élethitét abban, hogy alkotórésze lehet az egységes magyar nemzetnek.”

 

Ünnepi műsor, beszélgetés

A pátyodi Dr. Antall József Általános Iskola tanulóinak műsora után megkoszorúzták néhai Antall József szobrát, majd a polgármesteri hivatal nagytermében Pető Endre polgármester fogadta a vendégeket. Özv. Antall Józsefné megköszönte, hogy a pátyodiak és a szatmárnémetiek ilyen erősen kötődnek Antall József emlékéhez és őrzik hagyatékát. Különösképpen a szatmárnémetieknek mondott köszönetet, akik keresik a kapcsolatot az özveggyel és családjával. Boór Béla, a szatmárnémeti Antall József Baráti Társaság nevében egy, Hiripi Zsuzsa által készített, kerámiát adott át özv. Antall Józsefnének, amire rá van vésve az adományozó és a megajándékozott neve. A továbbiakban beszélgetés alakult ki a résztvevők között.

Elek György