A multinacionális vállalat bukaresti és temesvári munkapontjain rendezett házkutatásokat követően a DIICOT hétfőn a cég nyolc alkalmazottját állította elő, kihallgatásukat követően pedig azt közölte: négyüket szolgálati titoksértéssel és számítógépes adatok jogosulatlan továbbításával gyanúsítja. Az ügyészek szerint a gyanúsítottak a kőolaj-kitermelést szabályozó törvényt megszegve nem nyilvános információkat továbbítottak Románia ásványkincseiről a multinacionális vállalatcsoport szerbiai központjának.
Kutakodott, de nem kommunikált
Az Adevărul szerint a NIS Petrol 2008 óta végez próbafúrásokat a Bánság romániai részén, Csanád, Óbesenyő, Valkány, Óbéb, Nagyősz, Máriafölde, Nagykomlós, Kisősz és Nagyszentmiklós térségében, az olaj- és gáztartalékokról szerzett információkról azonban – törvényes kötelezettségét megszegve –, nem tájékoztatta a román hatóságokat, hanem a megszerzett adatokat „Belgrádba és vélhetően Moszkvába” juttatta.
Nincs köze az energiaválsághoz?
Az Adevarul a Euronews szerbiai adására hivatkozva a szerb államfő reagálását is idézte. A migrációról rendezett magyar-osztrák-szerb csúcstalálkozón részt vevő Aleksandar Vucic szerb elnök a budapesti sajtóértekezleten újságírói kérdésre válaszolva úgy értékelte, hogy a „kémtörténetnek” nincs köze az energiaháborúhoz, viszont újabb ürügy lesz arra, hogy egyesek ismét fegyelmezni próbálják az engedetlennek tartott Szerbiát. Vucic nem zárta ki a NIS „bűnösségét”, de szerinte „ott főleg oroszok vannak” és biztos abban, hogy nem szerb állampolgárokról van szó.
Magyarázkodás?
„A NIS egyik leányvállalatát vádolják kiszivárogtatással vagy hasonlóval. Már csak ez hiányzott nekünk! Most aztán magyarázzuk meg, hogy ennek semmi köze a szerb államhoz, amikor a világon mindenütt arról fognak szólni a hírek, hogy a belgrádi NIS-ről van szó” – méltatlankodott a szerb elnök.
MTI