Fegyvereket, profi távcsövet, nagy mennyiségű cigarettát és jelentős készpénzt foglaltak le a hat — köztük Szatmár — megyét behálózó csempészbanda tagjainál zajlott házkutatások során.
A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) máramarosi irodája ügyészének vezetésével a határrendészek és a bűnügyi nyomozók, a kommandósok segítségével december 10-én hajnalban egyszerre tartottak házkutatást 25 helyszínen Máramaros, Szatmár (Szatmárnémeti és Avasfelsőfalu), Dâmboviţa, Vâlcea, Teleorman és Fehér megyében, valamint Bukarestben — felszámolva egy 40 tagú, romániai és ukrajnai állampolgárokból álló, cigarettacsempészésre szakosodott bűnszervezetet.
A nagyon jól felépített és ennek köszönhetően olajozottan működő bűnbanda minden tagjának jól meghatározott szerepe és feladatai voltak, a cigaretta átcsempészésének megszervezésétől a különböző romániai városokba való juttatáson át a terítésig, a feketén forgalmazókkal való kapcsolatfelvételig.
A máramarosszigeti határrendészek a DIICOT vezetésével már 2013-ban megkezdték a bűnszervezet tagjainak megfigyelését, az ennek tudatában lévő bandavezér romániai állampolgárok az elmúlt év során többször is megpróbáltak megkörnyékezni egy-egy határrendészt, hogy bizonyos pénzösszegek fejében hunyjanak szemet és segítsenek nagyobb cigarettamennyiség Romániába való behozatalában.
A vádirat szerint a bűnszervezet 2013-ban és 2014-ben Ukrajnából 320 000 csomag, különböző márkájú cigarettát csempészett át Romániába a zöldhatáron, 2 950 000 lej értékben — s bár rajtaütés-akcióik során a határrendészek többször is lefoglaltak egy-egy „szállítmányt”, ez nem okozott túl nagy fennakadást a szervezet működésében.
A december 10-i házkutatások során a csempészektől lefoglaltak két gázpisztolyt és egy légpuskát, 11 880 szál ukrán cigarettát, 9900 lejt és 1500 eurót, egy professzionális, infravörös Sakura távcsövet, 17 mobiltelefont és számtalan olyan iratot, amelyből nyilvánvalóvá válik, hogy az illető személyek csempészésben vettek részt. A házkutatásokkal egy időben 7 személyt is előállítottak és kihallgatásra vittek, illetve szervezett bűnszövetkezet létrehozása és csempészés vádjával indítottak eljárást ellenük. A nyomozásnak ezzel még nincs vége, a DIICOT ügyészei és a határrendészek tovább folytatják a szálak felgöngyölítését a csempészésben részt vevő valamennyi személy azonosítása és elfogása érdekében.
Szabó Kinga Mária