Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója házilag készít maszkokat jó minőségű, sűrű szövésű anyagból.
A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) igazgatója szerkesztőségünknek elmondta, hogy legjobb tudása és ereje szerint próbál segíteni az embereknek ezekben a nehéz időkben. Az egészségügyi maszkok lassan hiánycikknek számítanak, ezért Békéssy Erzsébet úgy döntött, feláldozza az édesanyjától kapott és féltve őrzött kelengyéjének jó minőségű damasztból készült darabjait. A damaszt anyaga elég sűrű szövésű ahhoz, hogy orvosi maszkként működjön. Az APM igazgatója szerkesztőségünk megkeresésére elmondta: az ötletre az internet böngészése közben bukkant rá. „Számos alternatíva tárult elém, ezért dokumentálódni kezdtem a témával kapcsolatban. A talált eredmények alapján arra jutottam, hogy a legalkalmasabb anyag erre a célra az ajándékba kapott damaszt. Édesanyámnak köszönhetően nem szenvedek belőle hiányt, legalább 30–40 méternyi készletem van itthon. Mivel a puding próbája is az evés, ezért a kezdetben csak pár darabot készítettem a családom és a kollégáim számára. A damaszt anyagának egyik legjobb tulajdonsága, hogy fertőtleníteni lehet használat előtt és után. Ez már önmagában is nagyon jó, hiszen így elkerülhetjük az egyszeri használatot, ezzel együtt pedig a felesleges szemét felhalmozását otthonainkban és akár a munkahelyen is. Továbbá a damaszt anyaga rendelkezik minden olyan tulajdonsággal, amely gátolja a cseppfertőzéssel terjedő vírusok és baktériumok terjedését” — magyarázta Békéssy Erzsébet
„Így a munkaidőm lejártával, szabadidőmet hasznossá téve maszkokat készítek. Az előállítás nagyon egyszerű. A méretre vágott anyagot befőttes gumival kell az arcunkhoz rögzíteni. Akik nem rendelkeznek damaszttal, bármelyik méterárus üzletben találhatnak ahhoz hasonló anyagot, a lényeg, hogy az könnyű, vékony és sűrű szövésű legyen. A kezdeményezést megosztottam a Facebook közösségi oldalon is, ezt követően számos ember keresett fel, hogy akár nagyobb mennyiségben is szeretnének maszkokat rendelni fizetség ellenében. Azt szeretném leszögezni, hogy a maszkokért nem kértem és a jövőben sem fogok pénzt elkérni. Amíg a készletem kitart, addig ingyen készítem ezeket.”
Időközben a textil profilú szatmárnémeti cégek is orvosi maszkok és védőruhák gyártására állnak át. Az erről szóló intézkedésekkel kapcsolatos tárgyalásokat a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal már a hét elején elkezdte, és jelenleg is azon dolgoznak, hogy a textil profilú cégek minél hamarabb megkapják a speciális termékek előállítására vonatkozó akkreditációt az Egészségügyi Minisztériumtól. Ezt követően számos szatmárnémeti textilipari cég termelését átszervezve fog hozzájárulni az orvosi maszkok és védőruhák előállításához, elsősorban azoknak az orvosoknak az ellátása érdekében, akik a koronavírusos betegeket kezelik.
Kallós András