Hadad község polgármesteri hivatala és helyi tanácsa augusztus 5-én tizenkettedszer rendezett községnapot, amelyre a világ számos helyéről érkeztek haza olyan személyek, akik Hadadon születtek, vagy felmenőik idevalók.
Mint az utóbbi években minden hasonló rendezvényen, augusztus 5-én is megtelt a kastély udvara helybeliekkel és olyan hazatérőkkel, akik már Magyarországon, Németországban vagy a világ más tájain élnek. Balogh Ferenc polgármester megnyitójában elmondta, hogy ez nem egy nemzeti ünnep, nem egy állami ünnep, ahol felcsendül a himnusz, ez sokkal több: Hadad napja. ,,Engem megtanítottak arra — fogalmazott a polgármester —, hogy szeressem a nemzetemet, de tiszteljem a többi nemzetet is. Sokan vannak jelen, akik bár itt születtek, de már nem itt élnek. Sokan vannak, akik nem itt születtek, de már itt élnek, és még többen vannak azok, akik itt születtek, és itt élnek. Egy németországi egyetemista csoport járt korábban Hadadon, hogy itt írja meg szakdolgozatát. Akkor ők azt mondták: Hadad Németország egy kis szigete. Olyan lutheránus emberek élnek itt, akik megőrizték nyelvüket, hagyományaikat és vallásukat. Bátran mondhatjuk, hogy Hadad ma is egy sok nemzetiségű, fejlődő gazdasági közösség, ahol több vallásfelekezet is együtt tud élni.” A polgármester köszöntötte a hivatalos vendégeket: Corneliu Chişut, Kanada parlamenti képviselőjét, dr. Joó Csabát, Szihalom alpolgármesterét és a szihalomi hagyományőrző együttest, Csehi Árpádot, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnökét, Günthner Tibor szenátort, a község egyházfelekezeteinek képviselőit és nem utolsósorban a község lakóit, valamint a hazaérkezőket.
További köszöntők
Csehi Árpád kiemelte, hogy számára mindig lelki feltöltődést jelent ennek a kastélynak az udvarán lenni. Hadad azon községek egyike, ahol a községnap ökumenikus istentisztelettel veszi kezdetét, melyről egyetlen egyházfelekezet sem hiányzik. Ugyancsak sajátos jelenség az, hogy a világ minden tájáról — az idén Kanadából is — érkeznek hazalátogatók. Nt. Nagy Sándor, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese, lelei lelkipásztor is annak a fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy a hazatérés napján régi ismerősök, rokonok találkoznak, akik szívesen emlékeznek múltbeli élményeikre. Corneliu Chişu negyvenkét év után jött vissza szülőfalujába. Nagyapja Wesselényi gróf gazdatisztje volt. Ő maga szerencsét próbálni ment ki Kanadába, s a szerencse kedvezett is számára: Torontót képviseli a kanadai parlamentben, azt a várost, melyben százhetvennégy nyelvet beszélnek, és nagyon sok vallási felekezet található. A képviselő egy olasz zászlót adományozott a hadadiaknak és egy díszoklevelet, amit a kanadai parlament nevében adott át Balogh Ferenc polgármesternek. Dr. Joó Csaba arról beszélt, hogy a közös eredet és a közös nyelv az, ami összeköti a Heves megyei szihalomiakat a hadadiakkal. Majd feltette a kérdést: mi az emberi lét legfőbb értelme, mi az ember legfőbb küldetése? A válasz egyszerű: az egyéni élet mellett a családhoz és a közösséghez való tartozás. A részt vevő lelkipásztorok igeolvasása és igemagyarázása között Kurta-Tőtős Beáta hadadi református lelkipásztor tartotta a fő-istentiszteletet. Kiemelte, hogy Hadad lakosságának nagy része külföldre megy dolgozni, s közülük nem mindenki tér vissza. Ez utóbbiak, bár anyagilag lehet, hogy jobban járnak, lelkiekben mégis hiányt szenvednek. A délután folyamán színvonalas hagyományőrző műsor következett, majd tűzijáték zárta a rendezvényt.
Elek György