Szatmárnémeti

Házasságkötés más helyszínen: 500 lejért

2013.09.01 - 08:55

Szatmárnémeti polgármesterének jóváhagyása szükséges a hivatalos  házasságkötő termen kívüli, más helyszíneken való esketésekhez. Ionel Torja igazgató szerint ez időveszteséget jelent.

A következő esztendőtől kezdődően a házasulandó párok Szatmárnémetiben, 500 lej kifizetésének ellenében, kérhetik azt, hogy ne a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalban berendezett házasságkötő teremben adják össze őket. Az erre vonatkozó határozattervezetet a Szatmárnémeti Helyi Tanács ez év júliusában megszavazta, s 2014. január 1-jétől lép életbe. Szatmárnémeti mindenkori polgármesterének jóváhagyása szükséges ahhoz, hogy ne a házasságkötő terem legyen az esketés helyszíne. Eddig csak indokolt esetben engedték meg az egyéb helyszínt — például az előzetes letartóztatásban vagy börtönben lévő személyek, illetve nem szállítható súlyos betegek kérhették ezt a lehetőséget. Ez utóbbihoz szükséges az orvosi igazolás. Természetesen 2014. január 1. után a fentebb felsorolt kategóriákhoz tartozó személyeknek nem kell 500 lejt kifizetniük a más helyszínen történő házasságkötéshez, mások viszont, akik például templomban, családi otthonukban, étteremben, kerthelyiségben stb. szeretnének örök hűséget fogadni egymásnak, 500 lej ellenében, a polgármester jóváhagyása alapján tehetik meg ezt — tudtuk meg a Szatmárnémeti Lakosság-nyilvántartási Igazgatóság vezetőjétől, Ionel Torjától.

Időveszteség

Mint az intézményvezető elmondta, tudomásul veszik a tanácsi határozatot, és ennek megfelelően járnak el. Ám az igazgató nem rejtette véka alá azt a véleményét, hogy az alternatív helyszínen való megjelenés sok időt vesz el a szatmárnémeti anyakönyvvezetőktől. Az köztudott, hogy hétvégeken futószalagon kell összeadni a párokat, akikre egyenként 15 perc jut. A tanácsi határozat szerint januártól minden nap 13 és 15 óra között lehet igényelni az alternatív esketési helyet. Ez azt fogja jelenteni, hogy a jelzett időben a szatmárnémeti Közigazgatási Palota házasságkötő termében felfüggesztik a ceremóniákat, s terepmunkára indulnak az anyakönyvvezetők. Egy másik oka is van az alternatív ceremónia ellenzésének: a házasságkötés papírmunkával jár, az új helyszínekre/helyszínekről az anyakönyveket hozni-vinni kell, amitől könnyebben elhasználódnak. Ionel Torja a témával kapcsolatban elmondta, hogy a törvényalkotók az önkormányzatokra bízták azt, hogy a kérelmezőknek mennyit kell fizetniük azért, hogy ne a polgármesteri hivatalokban berendezett termekben adják össze őkett. Például Nagyváradon 1000 lej, Konstancán — a kiszállás távolságától függően — 1000 és 2000 lej között váltakozik. Tehát Szatmárnémeti még olcsónak számít ebben a tekintetben az 500 lejjel. Arra a kérdésünkre, hogy kik azok a hivatalos személyek, akik összeadhatják a párokat, a következő választ kaptuk: esetünkben a mindenkori polgármester, az alpolgármester(ek), a jegyző, illetve a Szatmárnémeti Lakosság*nyilvántartási Hivatal anyakönyvi részlegének munkatársai. A hétfőtől péntekig tartó házasságkötésekhez 2 lejes okmánybélyeget kell vásárolni, szombaton 13 óráig a 2 lejes okmánybélyeg mellett 8 lejes illeték befizetése szükséges, 14 órától az illeték összege 100 lej, vasárnap pedig 200 lej illeték befizetése után esketik össze a párokat Szatmárnémetiben. 2012–ben egyébként 760 házasságkötést regisztráltak, a legtöbbet a házasságkötő teremben.