Egy hat országban — köztük Romániában — végzett felmérés szerint az embereknek egyre inkább gondot jelent a napi megélhetés, legtöbben a magas rezsiköltségek miatt aggódnak. Bár a lakosok megtakarítással nem rendelkeznek, a kiadásokon — szórakozás, nyaralás — igyekeznek spórolni.
A londoni és varsói tőzsdén jegyzett International Personal Finance (IPF), a Provident Pénzügyi Zrt. anyacége második alkalommal végeztetett kutatást ügyfelei körében. 2012 ősze után az IPF ismét több mint 10 ezer ügyfelét kérdezte meg hat országban — Románia, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Mexikó — arról, hogyan látják saját kilátásaikat, pénzügyi helyzetüket, mennyire elégedettek háztartásuk életszínvonalával és általában milyen hitelszolgáltatásokat vesznek igénybe.
A felmérést a YouGov Intézet készítette, a jelenlegi kutatás eredményeit országonként is összevetették a fél évvel ezelőtt kapott adatokkal. Romániában a Provident Pénzügyi Zrt. 1478 ügyfele válaszolt a kérdőívre online kitöltés útján.
A felmérésből világosan kiderül, sokan aggódnak a napi megélhetés miatt az említett országokban, legtöbben a magas élelmiszer- és rezsiáraktól tartanak. A megkérdezettek 50%-a a napi megélhetés miatt aggódik, 21%-uk a munkanélküliség miatt, míg 11%-uk a közvetlen környezetükben elkövetett bűnözés miatt. Romániában a válaszadók 17% fél munkája elvesztésétől.
Hazánkban a megkérdezett lakosság 29%-a aggódik a magas élelmiszerár növekedés miatt, 44% a közüzemi számlák árának megemelkedése miatt, 2% a szállítási költségek növekedése miatt, 5% a jelzálog értékének emelkedése miatt, 5% a fogyasztási/háztartási cikkek árának emelkedése, 1% gyermekgondozási költségek emelkedése miatt, míg 3% nem tapasztalta, hogy drágult volna a mindennapi megélhetés. A napi megélhetést tekintve a romániai megkérdezettek 40%-a sokkal óvatosabban, 20%-a kicsit óvatosabban költekezik, mint korábban, 20%-uk nem tapasztalt változást, 11%-uk valamivel többet, 7% pedig sokkal többet költ.
A jelentés szerint a hat országban megkérdezettek 48%-a úgy véli, a gazdaság tovább romlik az elkövetkező egy évben, míg 29%-uk szerint stabilizálódik, 39%-uk szerint pedig saját háztartásuk anyagi helyzete fog javulni az elkövetkező 12 hónapban. Romániában a lakosság inkább optimista, hiszen 28%-uk szerint javulni fog a gazdasági helyzet és csak a válaszadók 25%-a jósolja a gazdaság romlását. 16% szerint nem lesz változás.
A második kutatás eredményei is azt mutatják, hogy míg Csehországban és Romániában (44%) épp a rezsiárak növekedésétől félnek főleg a válaszadók, Magyarországon — Lengyelországhoz és Szlovákiához hasonlóan — az élelmiszerárak növekedésével magyarázzák a megélhetési költségek növekedését.
Mindez oda vezet, hogy az emberek kétszer meggondolják mire költenek. Az összes válaszadó 70%-a a szórakozáson spórol, 68%-uk kevesebb fogyasztási cikket vásárol, míg 63% inkább a nyaralásról mond le. Negatív eredmény azonban, hogy a megkérdezettek 38%-a a minőségi élelmiszereket helyezi hátrányba, 29%-uk pedig a fűtésen spórol. Pozitív viszont, hogy legalább az oktatásra és egészségügyre nem költünk kevesebbet. A nagy nyomás alatt kénytelenek az emberek csökkenteni a kiadásaikat, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezt ésszerűen csinálják, inkább a luxus-termékekről mondanak le.
Nincs megtakarítás
A felmérésből kiderül, hogy a legtöbb lakosnak van bankszámlája és hitelkártyája, megtakarítása azonban kevésbé. Ez különösen Romániában, Csehországba és Lengyelországban jellemző. Nincsenek hosszú távú befektetéseink, nyugdíjas megtakarításaink az elkövetkező évekre. Az ügyfelek vélekedése szerint a hitelfelvétel regionális összevetésben továbbra is Magyarországon és Romániában a legnehezebb, bár jelentősen nőtt az e tekintetben bizonytalanok száma. Romániában 62% szerint lett nehezebb hitelhez jutni, míg a válaszadók 25%-a szerint nincs változás, 6% pedig úgy gondolja, hogy ez könnyebb lett az elmúlt évben.
Végeredményben a hazaiak 33%-a elégedetlen a jelenlegi helyzetével, 35%-uknak pedig nem is jó, nem is rossz a helyzete, 31%-nak pedig úgy jó, ahogy van, elégedettek.