Nagy Endre és felesége, Hajnalka Érmihályfalván termesztenek dinnyét hagyományos módon, arra törekedve, hogy az minőségi legyen. A piacon viszont sokan nem a minőséget, hanem az árat nézik.
Régebben beszélhettünk dinnyeszezonról, ma már nem igazán, hiszen az év bármelyik napján lehet dinnyét vásárolni. Hogy a télen és a dinnyeszezonban megvásárolható termék között mi a különbség, azt akkor tudjuk meg, ha megkóstoljuk. Egy ideje úton-útfélen lehet dinnyét vásárolni, de a hazai termesztők azt állítják, hogy az igazi dinnyeszezon még ezután jön. Nagy Endre és felesége, Nagy Hajnalka Érmihályfalván termesztenek dinnyét, nehézségeikről Szatmárnémetiben, az 1-es számú élelmiszerpiacon beszélgettünk.
Nagy Hajnalka elmondta, hogy a hazai termesztők számára óriási hátrányt jelent, hogy a külföldről behozott dinnyét olcsón forgalmazzák a bevásárlóközpontokban, az élelmiszerpiacokon és a forgalmas utakon. A vásárlók az alacsonyabb árakat nézik, nem tudják, hogy minőségben nagy a különbség a hazai és az import dinnye között. Sokan megkérdezik, hogy az érmihályfalvai dinnye miért drágább, mint a külföldről behozott. A hazai termelőknek nagyon meg kell dolgozniuk azért, hogy jó minőségű dinnyét hozzanak a piacra, és sokat kell kockáztatniuk, hiszen bármikor tönkremehet a termés. Egy két hektáros területen történő dinnyetermesztés beindítása körülbelül háromezer lejbe kerül. Nem őszinte az, aki azt állítja, hogy ő augusztus előtt a piacra tud vinni szabadon termesztett dinnyét. Nagyék nem titkolják, hogy a most piacon lévő dinnyéjük fóliasátorban termett. Tudni kell, hogy a fóliában történő dinnyetermesztés nem nyereséges, viszont foglalkozni kell vele amiatt, hogy legyenek jelen a piacon, hogy amikor megjelenik a szabadban termesztett dinnye, legyenek ismertek. Februárban készítették elő a talajt, a fóliasátrat gázzal fűtötték. Saját palántákat használnak, ezeket holland magvakból állították elő. Minden évben új fajtákat is ki kell próbálni, mert a régiek egy idő után már nem adják ugyanazt a minőséget. A vetőmag-kereskedések vigyáznak arra, hogy minden évben szükség legyen a magvak megvásárlására. Nem lehet azt csinálni, hogy mondjuk tíz évvel ezelőtt ráállt valaki egy fajtának a termesztésére, és azt termeszti minden évben. A köztudatban nincs jelen, hogy a külföldön termesztett dinnyét úgy állítják elő, hogy tökbe oltják be, s emiatt nincs íze, nem lédús és nincs cukortartalma. Az, hogy ma már az év minden napján lehet dinnyét vásárolni, nem egy természetes dolog. A dinnye szezontermék, aminek megvan a maga ideje. Régen, amikor csak a karácsonyi időszakban lehetett narancsot vásárolni, a narancsnak volt narancsíze, most nincs. Könnyen megtörténhet, hogy így járunk a dinnyével is — emelte ki Nagy Hajnalka.
Elek György