Szatmárnémeti

Hazafias versek és szavalók seregszemléje

A legtöbben Petőfi költeményt szavaltak, de elhangzott Arany, Radnóti, Kányádi, és abszolút kortárs Kovács András Ferenc, és Kustra Ferenc József vers is (Fotók: a szerző felvételei)
2023.03.04 - 15:31
Klasszikus és kortárs költők hazafias verseit szavalva tisztelegtek a diákok a magyar történelem talán legbátrabb napjai előtt szombaton délelőtt — a kategóriák első díjasai március 15-én, a szatmárnémeti ünnepségen is előadják a költeményeket.


A március 15-i megemlékezés előfutáraként is emlegetik a Hazafias Versek Versmondó Versenyét — természetesen nem véletlenül, hiszen amikor 11 évvel ezelőtt a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés és a LiterArt Magyartanárok Egyesülete ötlete megfogalmazódott a szavalóversenyről, akkor egy olyan megmérettetést képzeltek el, amelyen a versenyző diákok hazafias versekkel tisztelegnek egyrészt a magyar történelem talán legbátrabb napjai és szereplői előtt, másrészt lélekben is ráhangolódnak a szabadságharc és forradalom emlékünnepére. Ez az irányelv bő évtizede változatlan, mint ahogy a versenyen való megmérettetés külön tétje is:  mindkét kategória (V–VIII., illetve IX–XII. osztályos) nyertese elszavalhatja versét március 15-én Szatmárnémetiben, a Petőfi-szobornál. 

hirek/2023/marcius/hvvv/2.jpg

A szervezők pár évvel ezelőtt úgy döntöttek — a korabeli márciusi közhangulat szellemét is idézve —, hogy kiviszik az iskolák falai közül a versenyt, s egy kávézóban szervezik meg, amely azóta is házigazdája a megmérettetésnek.  Szombaton délelőtt a Csizmadiaszín épületében lévő Red Hat Yard hangulatos helyiségében állt a zsűri elé a 17 versenyző, javarészt klasszikus versekkel — a legtöbben Petőfi költeményt szavaltak (és érdekes volt hallani, hogy ugyanazt a verset egyik és másik szavaló hogyan is értelmezi, hogyan is adja elő), de elhangzott Arany, illetve Radnóti, Kányádi, és abszolút kortárs Kovács András Ferenc, és Kustra Ferenc József vers is. 

hirek/2023/marcius/hvvv/3.jpg

A megmérettetés végén  Jónás Harmat szlemmeléssel oldotta az izgalmakat, a négyfős zsűri — Rus Annamária magyartanárnő, Fehér Imola költő-író, tanárnő, Varga Sándor színművész, Elek György publicista — pedig megvitatta meglátásait és meghozta döntését. 
Mint az eredményhirdetés előtti értékelőben Elek György fogalmazott, ezen a versenyen a zsűri mindig gondban van, hiszen magán a szavalaton, előadásmódon túl arról is nevezőre kell jussanak: mi is a hazafias vers, aztán  „ tudjuk azt, hogy az első helyezettek a március 15-i ünnepségen is elszavalják, tehát arra is figyelmünk kell: a költemény mennyire való az ünnepségre, mennyire „illik” a Petőfi-szoborhoz. ” – magyarázta. Hangsúlyozta azt is — és nem csak a diákoknak, de felkészítő tanáraiknak is mondva —, hogy hazafias versek nem csak és kizárólag a reformkorban íródtak, hanem az azt követő időszakokban is, és a kortárs versek között is vannak szép számban, bátran elő kell venni őket, válogatni közülük, és  gondolatai zárásában a fölött sem siklott el, hogy a versenyzők között idén már csak két fiú vállalta a megmérettetést.

hirek/2023/marcius/hvvv/4.jpg

Az V–VIII. osztályosok kategóriájának:

első helyezettje Boros Bianka Tamara (Óvári Általános Iskola, felkészítő Vas Edith)
második helyezett Kánya Jázmin (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő Lovász Erzsébet) 
harmadik helyezett Németi Nóra (Bălcescu-Petőfi Általános Iskola, felkészítő Fehér Laura)
a Szamos folyóirat különdíját Nagy Kasza Emília (Bogdándi Petri Mór Általános Iskola, felkészítő Szabó Mária Zita) vehette át.

A X –XII. osztályosok kategóriájának:

első díjasa Tepfenhart Bettina (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő Fórizs Enikő)
második helyezett Máthé Rebeka (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő Erdei Árva Erika)
harmadik helyezett Szemák Viola (Hám János Római katolikus Teológiai Líceum, felkészítő Heinrich Andrea)
a Szamos folyóirat különdíját Ferenczi Dóra (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő Erdei Árva Erika) vehette át.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!