Szatmárnémeti

Havonta átlagosan 40 megmentett élet

2019.02.08 - 13:11

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban tavaly ősszel újra beindított angiográf készülékkel havonta átlagosan 40 beteg életét menti meg a kardiológuscsapat — a borsos költségeket, havonta 50 000 lejt még mindig a megyei tanács fedezi az egészségbiztosító pénztár helyett.

Sajnos nem újdonság és hosszú évek óta változatlan tény: Szatmár megye élen jár a szív- és érrendszeri megbetegedések számát tekintve, az pedig általános jelenség, hogy modern korunk stresszes és túlpörgött életmódjának következtében egyre fiatalabb korban kénytelenek szembesülni a megbetegedéssel és azzal, hogy nem halhatatlanok — nem mellesleg ma már a 35–45 év közötti korosztály a legveszélyeztetettebb koszorúér-szűkület és szívinfarktus szempontjából. De a közhiedelemmel ellentétben a stressz nem független rizikófaktor, a betegség kialakulásában a stressz közvetett módon, a többi rizikófaktoron keresztül játszik szerepet, azaz a stresszben élő ember hajlamos az elhízásra, egészségtelen táplálkozásra, kevés mozgásra, dohányzásra, és ilyenkor könnyebben alakul ki magasvérnyomás-betegség is.

A modern korunk népbetegségeként nyilvántartott koszorúér-betegséget az ateroszklerózis okozza — az ütőerek falában zsírt és koleszterint tartalmazó lerakódások, úgynevezett plakkok jönnek létre, melyek évek alatt fokozatosan növekedve az erek szűkületét vagy elzáródását okozhatják, a beszűkült ér pedig már nem képes elegendő oxigént szállítani az általa ellátott szívizomterület számára, s ebből az állapotból már csak 'egy lépés' a szívelégtelenség, szívritmuszavar, hirtelen szívhalál vagy a szívizomelhalással járó szívinfarktus.

Ezért is létfontosságú a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban működő modern angiográf készülék, amellyel a katéteres érfestést végzik, azaz az érrendszer állapotát tanulmányozzák — az eljárás során helyi érzéstelenítést követően kontrasztanyagot juttatnak az érrendszerbe, majd folyamatos röntgenátvilágítás mellett nyomon követik a beadott kontrasztanyag útját, bizonyos eltérésekből pedig nagy pontossággal lehet a diagnózisra következtetni. Ráadásul a berendezés nemcsak diagnosztikára, a szív és az érrendszer feltérképezésére, hanem a beavatkozás közbeni azonnali terápiára is használható, a készülék segítségével ugyanis sor kerülhet az érpályát elzáró anyagok eltávolítására, valamint sztent behelyezésére (az érbelső átmérőjének növelésére a vérátáramlás megkönnyítése érdekében).

Az ultramodern, 600 000 eurós berendezés a Román Orvostudományi Akadémia egy európai uniós pályázatának köszönhetően érkezett meg Szatmárnémetibe még 2016-ban, s bár akkor elvégeztek vele pár beavatkozást, a szükséges fogyóeszközök hiánya miatt közel két évig kihasználatlanul állt — a betegeket pedig vagy Nagybányára, vagy Kolozsvárra kellett szállítani, ami nemcsak komoly szállítási költséget jelentett vagy a kórháznak, vagy a betegnek, de súlyos állapotok esetén életveszélyt is. Az áldatlan állapot tavaly augusztusban ért véget, amikor a katéteres érfestés újraindult, s azóta is gőzerővel működteti a két intervenciós kardiológus, a Kolozsvárról hetente három napra érkező dr. Bogdan Duţu és a szatmári dr. Alexandru Paziuc, három asszisztens és két technikus, a megyei kórház dr. Kurtinecz Melinda szívorvos vezette kardiológiai osztályával közösen — havonta átlagosan 40 betegen végzik el a beavatkozást (diagnosztikát, valamint sztentbeültetést), de úgy is lehet mondani: 40 életet mentenek meg.

A beavatkozások jelentős összegű költségét pedig a megyei tanács állja, mind a mai napig havonta 50 000 lejt fordítva az angiográf működtetésére, az Országos Egészségbiztosító Pénztár ugyanis nem téríti meg a költségeket. „Olyan 22-es csapdája ez az egész helyzet — mert amíg nem volt specializálódott szakember és alapanyag, addig az angiográfiás költségeket, illetve azok megtérítését nem lehetett belefoglalni az Országos Egészségbiztosító Pénztárral kötött szerződésbe, de ameddig nincs alapanyag, addig nem jön a szakember, mert mivel is tudna dolgozni, de ha nem jön a szakember, akkor kinek vásároljunk alapanyagot? Ezt a gordiuszi csomót azzal vágtuk ketté, hogy úgy döntöttünk: megvásároljuk mi az alapanyagokat, fogyóeszközöket, csak jöjjön a szakember, és induljon be a szolgáltatás, ha már a kórház tulajdonában van az ultramodern készülék, és nagy szükség is van rá — az egészségbiztosítási pénztárral tavasszal újratárgyalandó szerződésbe már belefoglaljuk, vagy inkább mondjam azt: lenyomjuk a torkukon a katéteres érfestés megtérítését” — magyarázza megkeresésünkre Pataki Csaba tanácselnök. Mint mondja, ez az anyagi megterhelés a megyei tanács számára „egy olyan beruházás, amivel rengeteg pénzt hagyunk az egészségbiztosítást egyébként becsülettel minden hónapban fizető szatmári betegek zsebében — nagyjából kétezer lejbe kerül egy angiográfos beavatkozás, plusz a más városba való utazási költségek. És az sem mellékes, hogy tehetséges, jól képzett orvosok jönnek el Szatmárnémetibe, ha van megfelelő felszerelés, amivel itt tudnak gyógyítani; nem a beteg megy a tudáshoz, hanem a tudás jön haza a beteghez” — summázza.

 

Szabó Kinga Mária