Belföld

Hátrányosan érinti az anyákat

Fotó: pexels.com
2020.12.28 - 16:45
A világjárvány miatti távmunka és az online oktatással járó gyerekfelügyeleti teendők megosztása hátrányosabban érinti a nőket, mint a férfiakat, derül ki egy friss felmérésből.

Az otthoni munka és az online oktatásban részt vevő gyerekek felügyelete mind a nőket, mind a férfiakat érintette, de a legnagyobb hatással mégiscsak a nőkre volt, derül ki az európai platformon, az Eurydicen közzétett tanulmányból, amit az edupedu.ro közölt. Az előállt helyzet veszélyezteti az elmúlt tíz év során a nők és férfiak közötti esélyegyenlőség terén elért eredményeket, hívja fel a figyelmet a tanulmány.
A kutatás azt próbálta felmérni, milyen hatással van az egyénekre a két, párhuzamosan zajló tevékenység: az otthoni munka és az online oktatásban nyújtott támogatás, gyerekfelvigyázás. Kiderül, hogy bár a férfiak is igyekeztek kivenni a részüket a feladatokból, a nőket terhelte jobban a házi munka és a gyerekek felügyelete az online oktatás idején.

A világjárvány kitörése előtt egy óra férfiak által biztosított gyerekfelvigyázásra három óra nők általi gondoskodás jutott, mely a járvány ideje alatt egy a hathoz arányra módosult a nők hátrányára. Ilyen körülmények között nem meglepő a Világbank azon jelentése, hogy a házimunka és a gyerekek felvigyázásának nem megfelelő elosztása komoly hátrányba sodorja a nőket a karrierépítés tekintetében. Magyarán ez azt jelenti, hogy az anyáknak a mindennapos munka mellett a gyerekek felügyeletét is meg kell oldaniuk, ezért gyakran a munkaidő csökkentését kérik, ezáltal elesnek fizetésük egy részétől, más esetben pedig teljesen felhagynak az aktív munkával, és a gyermekek felvigyázására összpontosítanak, főleg akkor, ha nincs lehetőségük a távmunkára. A Világbank egy másik tanulmánya ugyanakkor kimutatta, hogy a világjárvány szociális hatását különösen az anyák érezték, hiszen ők sokkal több időt töltenek a gyermekeik oktatásával, mint az apák.

A tanulmány következtetése, hogy a koronavírus-járvány és az oktatási intézmények bezárása az anyákat terheli meg jobban, és a két nem közötti egyenlőtlenség sokkal jobban kiélesedik. A rövid távú megoldás az oktatási intézmények nyitva tartása lenne, de az is segítséget nyújtana, ha a munkaadók flexibilis munkarendszert vezetnének be, hogy szülők egyformán kivehessék a részüket a gyereknevelésből és az otthoni teendőkből.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.