Hetek óta gyűlnek a műanyag palackok kupakjai a szatmárnémeti óvodákban, tegnap hivatalosan is elindult a program, a rekordok könyvébe akarnak bekerülni a szervezők a kupakprojekttel.
A szatmárnémeti Zöld Házban tartott eseményen beszéltek a szervezők arról, mi a céljuk az óvodákban gyűlő flakonok kupakjaival. A környezetvédelmi ügynökség, a megyei tanács, a tanfelügyelőség, a szatmárnémeti polgármesteri hivatal és a LineArt egyesület fogott össze annak érdekében, hogy gyerekeken keresztül tudatosítsa a szülőkben is, hogy miért és mennyire fontos a háztartási hulladék válogatva gyűjtése. Gyűjtőládák vannak már felállítva a szatmárnémeti óvodákban, ahová színekre válogatva gyűjtik a kupakokat a gyerekek, ezekből később akkora kollázst akarnak majd készíteni iskolás társaikkal közösen, amelyikkel bekerülhetnek a rekordok könyvébe. A gyűjtés még hat hónapon át fog zajlani, mondta el a tegnapi projektindítón Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója, június negyedikére tervezik, hogy minden óvoda elkészíti a maga öt négyzetméteres kollázsát. Ezeket 2018. június 5-én tervezik az Olimpia stadion gyepén egymás mellé illeszteni és ha sikerül a hatmilliós darabszámot elérni a kupakokból, és elég méretes lesz a kollázsgyűjtemény, kérik majd a helyüket a rekordok könyvében. A szervezők bizakodók, a megyei tanács például már vállalta, hogy ha összejön a csúcsteljesítmény, fedezi a hivatalos jegyzőkönyvezés és a rekord regisztrálásának költségeit.
Gyerektől szülőig
A tegnapi bejelentésen ott volt Maskulik Csaba szatmárnémeti városmenedzser is, aki a gyakorlatibb oldaláról közelítette meg a környezetbarát vetélkedőt. A közmenedzser elsősorban a maga és a városvezetés támogatásáról biztosította a szervezőket és a résztvevőket egyaránt, mert mint elmondta, minden lehetőséget meg kell ragadni, ha a háztartási hulladék mennyiségének csökkentéséről van szó, ugyanis elérhetetlennek tűnő hatékonyságot kell elérni 2020-ra a szelektív gyűjtést illetően. Ez is egy ilyen lehetőség, mutatott rá, a jó példa gyerekről szülőre is átragadhat. A városvezetés maga is mindent megtesz annak érdekében, hogy a szemét fele két év múlva újra legyen hasznosítva és támogat is minden erre mutató igyekezetet, jelentette ki Maskulik.
A megbeszélésen jelen lévő óvodavezetők elmondták, a szelektív gyűjtés fontosságát maguk is látják, hosszú távon fent szeretnék tartani a tudatos óvodai szelektív gyűjtést és igyekeznek úgy elmagyarázni a gyerekeknek az ügy miértjét és azt, hogy ezzel mi a cél, hogy azt a kicsik szüleiknek is elmondhassák.