Vidék

Hatezer lej büntetés egy levágott disznó miatt

Ahogy a disznótartásnak, úgy a disznóvágásnak is megvannak a maga egészségügyi előírásai... (Fotó: tribuna.ro)
2023.10.27 - 14:03
Csanálosi gazda kapott hatezer lejes bírságot a héten az állategészségügyi hatóságtól, mert az állatorvos értesítése nélkül vágott le egy olyan disznót otthon, az udvaron, amiről nagy valószínűséggel tudta, hogy sertéspestises, ráadásul még el is adott a húsból.

Hatezer lejre büntettek egy csanálosi disznótartót, mert a helyi állatorvos értesítése nélkül vágott le egyet a saját disznói közül a saját udvarán. Az állategészségügy szerint nem azért kapta a büntetést, mert nem szabad disznót vágni odahaza, hanem mert azt gyanítják, hogy sertéspestissel fertőzött állatot vágott úgy, hogy ráadásul tisztában volt vele, hogy az állat nem egészséges. Ráadásul még értékesített is a levágott sertés húsából.

Az állatorvosok nem nagyon akarnak túl sok részletet elárulni az ügyről, mert folyamatban van az eljárás, amelynek során azt akarják megállapítani, hogy ténylegesen ez a háztartás-e a körzetben jelen lévő sertéspestis gócpontja azért, mert a gazda a fertőzött állatokat nem bejelenti, hanem levágja és értékesíti Állítólag nem ez az első eset, amikor fülszám nélküli beteg disznót vágnak ebben a háztartásban és adnak is el ennek a húsából.

Veszélyeztetés

Dr. Dan Zeicu, a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) lapunknak elmondta, minden sertéstartó felelőssége megnézetni állatorvossal ha betegnek tűnő állatot készül levágni akkor is, ha a sertéspestis vírus embert nem betegít meg. A 122/2023-as, úgynevezett „disznótörvény” értelmében disznót vágni a szűk család számára szabad, egészséges állat húsát értékesíteni is csak céges formában lehet, beteg állatét eladni pedig már egyenlő az állategészségügyi veszélyeztetéssel.

Emberről disznóra nem fog terjedni a betegség, de ha az állat elé kerül a beteg állat húsából lett ételmaradék, vagy valamelyik köztes hordozó faj, például patkány, vagy szúnyog fertőződik meg ilyen fertőzött hús révén, elkaphatja a húst megvásárló személynek az állata is. A vírus nagyon ellenálló, figyelmeztet Zeicu, lefagyasztva is elél akár három évig is.

Princz Csaba

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Szatmár megye

Súlyosbodik a kiskérődző-pestisjárvány

Emberre nem terjed, de elpusztítja a kecske- és birkaállományokat.