Szatmárnémeti

Hatékonyabbá tennék a román nyelv oktatását

Kallós Zoltán államtitkár (Fotó: magánarchívum)
2022.01.08 - 13:30
A speciális román tanterv eddig nem érte el a kívánt eredményt, ezért egy kétéves projekt keretében képzés indul a kisebbségi osztályokban tanítóknak, ugyanakkor a segédanyagok mellett egy, a nyelv oktatását elősegítő számítógépes játékot is kidolgoznak.

Romániában lassan tíz éve speciális tanterv alapján kellene oktatni a kisebbségi tannyelvű osztályokban a román nyelvet, ám eddig valami oknál fogva nem érte el a kívánt hatást a kezdeményezés. Az első évfolyam, amelyiknél bevezették az új tantervet, most már középiskolás, kilencedik osztályos, és bár augusztus végére sikerült befejezni a tantervet számukra, tankönyvük még mindig nincs. Kallós Zoltán államtitkár a téma kapcsán megkeresésünkre elmondta, hogy a tantervíró munkacsoport elkészült a tizedik osztályos tantervvel is, mely a napokban jóváhagyásra kerül, és hamarosan a Hivatalos Közlönyben is megjelenik, így a mostani kilencedikeseknek a jövő évi tanterve már megvan. A munkacsoport tagjai — köztük két szatmári pedagógus is van: Kaitar Roxana, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum oktatója, illetve Maier Arnold, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanára — a tanítás mellett foglalkoznak a tanterv kidolgozásával, ezért nem tudnak olyan gyorsan haladni, ám folyamatosan dolgoznak a tanterveken is, és ha a tizedikes megjelenik a közlönyben, elkezdenek majd dolgozni lépcsőzetesen a tizenegyedikes és tizenkettedikes tanterveken is, ezek az államtitkár reményei szerint nyárig el is készülnek. A tantervíró munkacsoportnak olyan pedagógusok a tagjai, akik gyakorlati oktatásban vesznek részt, így jobban átlátják a rendszert. Ha elkészülnek a tantervek, párhuzamosan kiírják a pályázatot a tankönyvek elkészítésére is. A jelenlegi kilencedikeseknek nincs román tankönyvük, hiszen augusztus 30-án jelent meg a rendelet, amivel jóvá lett hagyva a tanterv. 

Február 28-ig

„Nem tudom, miért nem lett hamarabb jóváhagyva a tanterv, hiszen már kilenc éve tudták, hogy új tanterv kell. Most azon dolgozunk, hogy meglegyen a kilencedikes és tizedikes román tankönyv is szeptemberre” — magyarázta Kallós Zoltán. A tankönyvek megjelentetésére a kiadók pályázhatnak, ők gyűjtik össze a tankönyvíró csapatot is. A kilencedikesek román nyelv és irodalom tankönyve olyan stádiumban van, hogy a kiadók február 28-ig adhatják le a pályázatukat. „Amikor elkészült a tanterv augusztusban, abban reménykedtem, hogy valamikor április-májusra meglesz a tankönyv is — mely már úgysem lett volna ebben az évben hasznukra az aktuális kilencedikeseknek —, de nem lesz meg, a realitás az, hogy szeptemberre készül el. Viszont ha meglesz a tizedikes tanterv, akkor nagyon szeretném és mindenféleképpen azon leszünk, hogy a tizedikes tankönyv is elkészüljön szeptemberig, hogy ezáltal végre el tudjanak kezdeni tankönyvből tanulni azon évfolyam diákjai is, amely annak idején speciális tanterv szerint kezdte a román nyelv tanulását” — fogalmazott az államtitkár. 

Továbbképzés, játékos tanulás

„Annak ellenére, hogy van ez az új tanterv, amit kilenc évvel ezelőtt elkezdtünk alkalmazni, az eredmények nem annyira jók, mint amit mindenki elvárt volna, és akkor megállapítottuk, hogy valahol valami probléma lehet. Ahogy elkezdtük jobban kivizsgálni az ügyet, kiderült az is, hogy sajnos nagyon sok esetben bár létezik a speciális tanterv, de nem alkalmazták, vagy nem tudták, hogyan kell helyesen alkalmazni. Persze az is gondot okozott hogy nem volt tankönyv, de nem lehet csak erre fogni, ugyanis minden pedagógus tudja, hogy nem tankönyv szerint kellene tanítani, hanem tanterv szerint. A tankönyv egy nagyon jó dolog, egy segédeszköz, de alapjában véve a tantervet kellene követni. Emiatt kidolgoztunk és hamarosan gyakorlatba ültetünk egy projektet, mely két évig tart majd, és különböző tevékenységeket ölel fel. Például része a pedagógusok képzése, különböző metodikai segédanyagok kidolgozása, egy applikáció kidolgozása, mely játszva segítheti hozzá a gyerekeket a román nyelv elsajátításához” — magyarázta Kallós Zoltán. A gyakorlatilag ősszel induló projekt kiképezi majd arra azokat a pedagógusokat, akik bármilyen szintű román nyelvű kommunikációt tanítanak, hogy hogyan kell a kisebbségi tannyelvű osztályokban tanuló gyerekeknek román nyelvű kommunikációt tanítani annak érdekében, hogy hatékonyabban tudják azt elsajátítani, és valóban megtanuljanak románul, hogy bővüljön a szókincsük, tudjanak beszélni, ne szégyelljenek és ne féljenek megszólalni román nyelvű környezetben. 

Hogyan kell helyesen

„Azokat a pedagógusokat képezzük tovább, akik bármilyen szinten román nyelvű kommunikációt tanítanak. Ez azt jelenti, hogy az óvónőktől kezdve, a tanítókon át a romántanárokig. Ez fontos, hiszen ha az óvodában az alapvető szókincs nem alakul ki, akkor az iskolában a tanító nincs mire építsen, s ha itt nem fejlesztik tovább a nyelvtudást, akkor V–VIII. osztályban és a líceumban nagyon nehéz azt arra a szintre fejleszteni, amelyre szeretnénk. Gyakorlatilag azt mondjuk majd el, hogyan kell helyesen alkalmazni a meglévő speciális tanterveket, hogyan kell ezeket a gyerekeket tanítani. Azt mindenki tudja, hogy a gyerekek nagyon sok időt töltenek számítógép előtt játékkal, s ezt kihasználva szeretnénk a projekt keretében egy számítógépes játékot is kifejleszteni, s így remélhetőleg egy applikáció segítségével sokkal könnyebben be tudnánk csempészni a román nyelv tanulását a diákok életébe” — összegzett Kallós Zoltán államtitkár.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Belföld

Kezdődnek az érettségi vizsgák!

Hétfőn kezdődik a nyári érettségi, amelyre idén több mint 134.000-en iratkoztak be országszerte. Végleges eredményeket július 12-én lesznek.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.