A magyarországi Garbolc református gyülekezete 1731-ig folyamatosan a most Romániához tartozó Szárazberek leányegyházközsége volt, majd a gyülekezet önállósult. Az azt követő évtizedekben még sokszor előfordult, hogy a szárazberki lelkipásztornak kellett beszolgálnia, de a XIX. században olyan egyezség született a két presbitérium között, hogy a berkiek a papot-, a garbolciak a tanítót fizették. Bármilyen is volt az állampolgársági viszony a két gyülekezet között, Szárazberek és Garbolc mindig összetartozott.
Kevesebbel nem szabad beérni
A Bocskai emléknapnak szentelt istentisztelettel kezdődött az idei, XVI. Bocskai Kulturális Napok második eseménye, a szárazberki református templomba gyűltek az emlékezők. Itt Kálmánné Szilvássi Beáta lelkipásztor szólt az egybegyűltekhez, beszédét a szeretetre építette fel. „Ahogy eleink, akár egészen a bibliai időkből, újra meg kell nekünk is törekedni a szeretetre„ – erre ösztönözte a hármashatár népét. A szeretet az, ami soha nem lesz elavult és a szeretet az, aminek soha nem lehet véget vetni és amitől kevesebbel nem szabad beérni. Mindannyian érezzük, hogy szükségünk van a szeretetre, mégis hiányzik az életünkből.
...Szárazberekre érkezés
A folytatásban Ilonczai Zsombor szárazberki lelkipásztor hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy a településhez kötődő Bocskai ünnepség az összetartozás üzenetével indult el tizenöt évvel ezelőtt, meggyőződése szerint Isten bízta rá a szárazberkiekre hogy a hármashatári településekkel közösen legyenek a fejedelmi üzenet hordozói: „Szárazberekre érkezni azt jelenti, hogy összekacsintanak a testvérek és megfogják egymás kezét.” Az ünnepi szónokok beszédeikben azt emelték ki, hogy az orosz - ukrán konfliktus miatt sajnos csak két ország képviseltetheti magát a mostani esmeényen, de bíznak abban, hogy Európa lesz annyira észszerű, hogy kieszközöli a békét és jövőre teljes lehet a hármashatári együttlét.
Koszorúzás
Az ünnepi istentiszteletet követő emlék- és lélekharang megszólalása után nem kevesebb mint tizenhat egyesület, politikai, önkormányzati és civil szervezet, illetve magánszemély helyezte el a megemlékezés koszorúit a templomudvaron álló Bocskai emlékműnél.
A vasárnap délután történések a régi elemi iskola udvarán ácsolt színpadhoz tevődtek át, itt a térségből érkezett polgármesterek szóltak a résztvevőkhöz, illetve Ilonczai Zsombor fő szervező köszönte meg az esemény társszervezőinek a segítséget.
Koncertek
Az ünneplőket Szűcs Barnabás szatmárhegyi lovasgazda kötötte le lovasbemutatójával, majd a színpadon egymást követték a népzenei, operett- és könnyűzenei előadók, a közönség kegyeit keresve. Szandi, mohácsi Brigitta és Adrian Neamtzu fellépése után az ünnepség lampionok feleresztésével ért véget.
Princz Csaba
Határtalanul rovatunk a Culture Plus Egyesülettel partnerségben a Nemzeti Együttműködési Alap-NEA támogatásával valósult meg.