Petőfi körtefája annak a fának az ivadéka, amely alatt a költő az utolsó estéjét töltötte. Emiatt több mint érdekesség: történelmünk egyik tanúja, kultúránk része. Ezt a fát Kovács Gyula — a Tündérkert mozgalom elindítója, lelke és motorja — kutatta fel, és oltotta tovább, hogy jusson mindenhová a Kárpát-medencében.
Ugyanakkor Petőfi körtefája a tiszteletbeli képviselője az őshonos és tájfajta gyümölcsfáknak, vagyis azoknak a fáknak, amelyek a Tündérkerteket alkotják.
A Tündérkert a hagyományos gyümölcsészet helyszíne, ott ahol a Kárpát-medencéből jött, vadalanyba oltott őshonos és tájjelegű fák vannak, ahol a fákat természetük szerint kell tartani, nem metszeni, nem permetezni. Nem is igénylik ezt, mert rezisztensek, a vadalany pedig önmaga koronáját szabályozza. A Tündérkert az értékmentés, a hagyományőrzés helye és, mondjuk ki: a csendes és cselekvő hazaszereteté. Annak a hazának, amelyet Illyés Gyula a magasban képzelt el, átívelve a mesterségesen ránkkényszerített határokon. A Tündérkert a kivárás helye, annak a kivárása, hogy a fa felnőjön és termőre forduljon, anélkül, hogy erőszakot tennénk vele. Cserébe az őshonos fa nem kér, csak ad: tiszta „bio” gyümölcsöt és a nyári melegben kellemes árnyat, akár egy évszázadon át, ezért az utódainkról való gondoskodás helye is. A Tündérkert egy rezervátum, egy gyűjtemény a pusztulásra ítélt fák menedékhelye, egy felbecsülhetetlen értékű génbank. És végül: a Tündérkert a visszatanulás helye, azé a tudásé, ami a hagyományos gyümölcsészethez tartozik, úgy mint a haszonvétel (pálinka , aszalvány, ecet, sütemény) és gasztronómia.
Határtalanul rovatunk a Culture Plus Egyesülettel partnerségben a Nemzeti Együttműködési Alap-NEA támogatásával valósult meg.