Vidék

Határtalan összefogás értékeinkért

2016.05.17 - 09:02

Idén hatodik alkalommal rendezték meg a Magyarok Világtalálkozóját, melynek május 14-én, szombaton Nagygéc is a helyszíne volt, ahol átadták a Megmaradás Temploma mellett kialakított új látogatóközpontot. Az eseményen nagyon sok Szatmár megyei lakos is részt vett és kötött ismeretségeket.

A félmilliárd forint támogatásból újjászületett Megmaradás Templomában, illetve a szomszédságában lévő, nem mindennapi turisztikai attrakciókat kínáló nemzeti emlékhelyen rendezték meg szombat délelőtt a VI. Magyar Világtalálkozó Határtalan összefogás a magyar vidékért című programját Nagygécen, a település sorsát az 1970-es májusi árvíz pecsételte meg. Az árvíz hullámai elsodorták a falut, annak csak a középkori temploma maradt meg. Az idei világtalálkozó jelmondata — Határtalan összefogás értékeinkért — szellemében valamennyi előadó (Kozma Péter kormánymegbízott, Kovács Sándor országgyűlési képviselő, dr. Simai Zoltán címzetes főjegyző, Tanka László, a Panoráma Világklub elnöke, egyházak képviselői) hangsúlyozta: éljünk bárhol a világon, egy a nemzet, és kötelességünk hagyományainkat megőrizni, gyarapítani és méltó örökségként átadni az utókornak. A világ minden részéből — sokan Szatmár megyéből is — összesereglő magyarok fesztiválhangulatú találkozóján a kultúra, a közélet, a tudomány, a művészet, a civil szféra, az üzleti világ, a hitélet és a sport szereplői mutatkoztak be. Kiemelt figyelem övezte az ifjúsági korosztályt és a magyarság iránt rokonszenvet érző, baráti kapcsolatokat ápoló külföldieket. A rendezvénysorozat megszervezésében a Panoráma Világklub öt kontinens mintegy nyolcvan országát, államát átölelő közel kétszáz társklubja mellett számos civil szervezet, intézmény, cég működött közre. A találkozó üzenete: egy a nemzet, éljünk bárhol a világon, hagyományainkat őrizzük, gyarapítsuk és vigyük jó hírét szerte a nagyvilágba. Kozma Péter kormánymegbízott kifejtette: A magyarság megmaradásáról beszélünk, amikor minden irányból záporoznak felénk az információk egy olyan modern kori népvándorlásról, melynek tömeges bevándorlói nemcsak az eddigi nyugodt hétköznapjainkat, hanem évezredes kultúránkat, hagyományainkat és keresztény értékeinket is veszélyeztethetik. Ez az emlékhely arra figyelmeztet, hogy őrizzük meg hitünket, anyanyelvünket, kultúránkat és szülőföldünket a megmaradásunk érdekében. Kovács Sándor parlamenti képviselő bejelentette, hogy a Megmaradás Temploma mellé egy partiumi házat is fognak építeni, majd felvidékit, kárpátaljait, vajdaságit, hogy Nagygéc az egész Kárpát-medence magyarságának a találkozóhelye legyen.

A templomban megtartott ökumenikus istentiszteleten Szalay Kont, a magyarországi Szatmári Református Egyházmegye esperese igehirdetésében arról beszélt, hogy valamikor, ha egy közösség megtelepedett valahol, első dolga az volt, hogy templomot épített. Nagygécen — de nagyon sok más településen is — az ott megtelepedni vágyók összehordták a köveket, templomot építettek, amit majd körbevett egy falu, ami elpusztult, de a templom megmaradt, most pedig újra elkezdték összehordani a köveket, hogy újra életet vigyenek annak környékére. Jó nekünk most itt lenni — hangsúlyozta az esperes —, ahol eltűnt a határ ember és ember, közösség és közösség, ország és ország között. Ez az a hely, ami összeköti a múltat a jövővel. Ha elolvassuk az emlékoszlopokra vésett üzeneteket, azt tapasztaljuk, hogy azok nem a múltnak szólnak, hanem a jövőnek. Újraéledésre, újjászületésre van szükség. Minél rövidebb az út Isten és ember között, annál rövidebb lesz az út ember és ember között.

Az emlékhely megtekintése után a csengeri Makovecz Imre Általános Iskola aulájában lehetőség nyílt ismerkedésre és beszélgetésre. Ilyés Gyula, Vetés község polgármesterjelöltje a csengeriekkel folytatott beszélgetést több olyan elképzelése megvalósításáról, amely a határon átnyúló kapcsolatokat erősítheti.

 

Elek György