Több mint félszáz elemis diák mondta a verset a március 22-i, lázári Petőfi Sándor Versmondó Versenyen, ahol már a regisztrációnál is jutalom járt és ahol a péntek kora délutáni megnyitón még a felkonferálás is versben zajlott.
Bemutatás
A szavalások elkezdése előtt Török Enikő, aki a versenyt annak idején megálmodta, rímekbe szedett invitációkban adott szót az eseményen megjelent elöljáróknak.
Elsőként Bálint Katalin lázári iskolaigazgató szólt házigazdaként az egybegyűltekhez, aki büszkén hívta fel a figyelmet arra, hogy idén már a határokon túl is átöleli a rendezvény a magyar szíveket. Az idei szavalóverseny egyik fontos vendége ugyanis a balkányi (Lázári testvértelepülése) Szabolcs Vezér Általános Iskola igazgatója, Oláh János volt, ami Bálint szerint annak a jele, hogy a határok nem állják útját az azonos értékeknek és az összefogás erejét hirdeti.
Oláh János iskolaigazgató arra mutatott rá: Petőfinek az a legnagyobb érdeme, hogy össze tudja hozni nem csak az egy helyiségben, vagy épületben lévő embereket, hanem a határokon át is hatással van a magyarul szóló szellemiségekre.
Béres Antal lázári polgármester abbéli örömének adott hangot, hogy már ilyen sok alkalommal megrendezésre került ez a lélekemelő esemény és minden kicsi szavalónak köszönte, hogy megörvendeztetnek mindenkit a vers élményével.
Barabás Erika lázári alpolgármester szerint a gyerekek a világ legnagyobb varázslói, mert mosolyt tudnak csalni a felnőttek arcára, legyenek azok bármilyen nehéz napnak a végén.
A szatmári Petőfi-kultusz része lett a verseny
Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő úgy fogalmazott: Petőfi költészetének titka, hogy bármilyen korosztály is szavalja, megtalálja az utat a hallgatósághoz.
Nagy Szabolcs RMDSZ-es parlamenti képviselő a szatmári Petőfi kultuszba emelte be a lázári versmondó versenyt, tapasztalatai szerint ez a rendezvény rangos eleme az Petőfi emlék-összképnek.
A megnyitót követően a kétszer négytagú zsűrit mutatták be versenyzőknek, kísérőiknek és a versenyre érkezett hallgatóságnak, természetesen ezt is versben. A szavalatukat befejezők a szintén az iskolában berendezett húsvéti kézműves műhelyben vezethették le hasznosan a feszültséget, a verseny után bőrdíszműves foglalkozással várta őket Lévai József bőrdíszműves. Cikkünk írásakor a verseny és a csatolt rendezvények még javában zajlottak, a szavalóverseny eredményeire a verseny végeztével visszatérünk.
Princz Csaba
Határtalanul rovatunk a Culture Plus Egyesülettel partnerségben a Nemzeti Együttműködési Alap-NEA támogatásával valósult meg.
KÉPGALÉRIA: