Vidék

Határidőre kész lesz a tasnádi református templom felújítása

Várthatóan két évig tart majd a tasnádi református templom összetett restaurálási folyamata (Fotók: Tasnádi Református Egyházközség)
2023.02.23 - 09:03
Tartani tudják az eredetileg meghatározott határidőt a tasnádi református templom felújítását végző szakemberek, tudtuk meg Pakulár István lekésztől. Jelenleg a templomhajóban dolgoznak a kivitelező cég szakmunkásai.

Az eredetileg tervezett, két évig tartó, a templom teljes egészét érintő restaurálási munkafolyamat tervezéskor előre számoltak azzal, hogy a hasonlóan régi épületek megbontásakor meglepetések is előkerülhetnek. „Már az előkészületi munkák során lehetett arra számítani, hogy előkerülnek előre nem látható problémák, különösen egy ilyen régi épületnél.. Ilyenek például azok az idők folyamán történt talajmozgás miatt megjelent repedések, amelyekkel a vakolat leverésekor szembesültek a kivitelező cég munkásai” – mesélte hírportálunknak Pakulár István lelkipásztor.
A tasnádi lelkész szerint a repedések pontos datálása szinte lehetetlen, de jó hír, hogy a szakemberek véleménye szerint technikailag megoldható a stabilizálásuk, javításuk. Az északi falon lévő, a vakolat eltávolításával előkerült, befalazott egykori ajtó körül adódnak gondok. Itt ugyan találtak teherkiváltást az ajtó fölött, de az áthidalás nem bizonyult elégségesnek, ugyanis a valamikor befalazott ajtót meg kell erősíteni, mert az alapozása, különösen a küszöb alatti rész további támogatásra szorul. Ezt úgy oldják majd meg, hogy az eredeti kőküszöb alá erősítést fognak önteni a fal külső és belső része felől egyaránt, így stabilizálják ezt a falrészt. Emellett több helyen pótolni kell a falakban kilazult kötőanyagot is, amely vagy kihullott, vagy a kora miatt már nem képes ellátni eredeti funkcióját, nem kötőképes, így új kötőanyagot kell befecskendezni az építőelemek közé. „A középkori vakolat már nem tart, de szerencsére megvan erre a megfelelő technológia, és jól lehet rögzíteni a tartóelemeket” – fogalmazott a lelkipásztor.

hirek/2023/februar/tasnadi-ref-templom04.jpg


Most a hajóban dolgoznak

A szakmunkások jelenleg is dolgoznak az istenházában, a napokban épp eltávolították a hajó teljes vakolatát, lepucolták a téglákat. Ezzel a munkával párhuzamosan falkutatást is végeztek, ugyanis így ellenőrzik az esetleges, középkorban felvitt falfestmények jelenlétére utaló jeleket. Az nem kérdés, hogy valamikor az eredetileg gótikus stílusjegyek szerint épült templom falait ilyen freskók díszítették. Az erdélyi katolikus püspök, Geréb László, Mátyás király rokona biztosította hozzá az anyagi hátteret, ám amikor az imahely többször is leégett, mert a tatárjárás és a törökdúlás idején a portyázó idegen hadak szándékosan felgyújtották azt, valószínűleg nagyrészük megsemmisült. A mostani felújítás során reménykednek, hogy találnak legalább töredékekben megmaradt képeket, bár a téglákon egyértelműen látszanak az égésnyomok. Feltételezhető, hogy nem szándékos eltávolítás áldozatai lettek a szóban forgó képek, hanem a tűzesetek során semmisültek meg. A szentély falán még elvileg lehetnek festményrészletek, mert ott megmaradt a gótikus mennyezet is, ott nem égett a templom. Ez a közeljövő falkutatásai során derül majd ki, és ha szerencséjük van, kisebb részleteket találnak, amelyekből a régész-szakemberek igen sok információra tudnak majd következtetni. Amennyiben előkerülnek festett falszakaszok, a felújítást követően megőrzik azokat, restaurátori szakmunkával konzerválják majd, minden látogató számára megtekinthetővé teszik, hiszen a feltárt múlt növeli a templom szellemi és anyagi értékét.

hirek/2023/februar/tasnadi-ref-templom06.jpg


Tartani tudják a határidőt

A felújítás tervezése alatt egyébként számítottak arra, hogy az említettekhez hasonló részfeladatok lesznek majd, ám ezek elvégzése nem befolyásolja a végleges befejezés ütemét. Amit most el lehet végezni, azt el is kell, mert később már nem lehet majd visszatérni, most kell ezeket megoldani, a templomot ugyanis az elkövetkező hosszú évtizedekre szeretnék felkészíteni.
A dombra felhúzott épületek egyik, ha nem a legkritikusabb pontja a támfal erősítése. Szerencsére sikerült megoldást találni a tasnádi református templom nyugati részének, a torony felőli oldalának a megerősítésére is, eredetileg ugyanis nem volt befejezve a támfal, ám ennek okát már nem lehet tudni. Pakulár István elmondása szerint a hiányzó részen csupán egy egyszerű kerítés volt, amely nem hivatott megvédeni a dombot az esetleges földmozgástól. A mostani munkálatok során a nyugati oldalon befejezték a támfalat, a körülötte lévő részeken vízelvezető csőrendszert építettek ki, hogy az esővíz mihamarabb el tudjon szivárogni a területről. A közeljövőben olyan növényeket is ültetnek majd arra a részre, amelyek gyökerei lekötik a talajt.

hirek/2023/februar/tasnadi-ref-templom05.jpg


Visszakerülnek a gótikus jellegű nyílászárók

A kivitelező úgy látja, tudja tartani az eredetileg meghatározott ütemtervet, jelenleg a hajóban folyik a munka, a famennyezet elbontása történik. Nem lesz rá lehetőség visszaépíteni az eredeti, gótikus mennyezetet, de a műemléképületnek megfelelő famennyezet kerül majd fel, a szentélyben pedig felújítják a gótikus mennyezetet. Rendkívül összetette restaurálási munka ez a mostani, amelyre eddig, a templom többszáz éves történetében még soha nem volt példa, pedig az évszázadok alatt sokszor sérült már. Most minden részét felújítják, még a megsemmisült középkori ablakok helyett is az eredetiekhez hasonló nyílászárók kerülnek majd be. A vándornépek rongálásai idejében megsemmisült ablakok helyett később fémből készült, geometrikus formákat idéző nyílászárók kerültek, de a középkori mérművek még megvannak, ezekhez építik majd be a gótikus elemeket.

Végh Balázs

hirek/2023/februar/tasnadi-ref-templom07.jpg