Szatmárnémeti

Hatalommal való visszaéléssel és zsarolással vádolják Mircea Govort

2015.12.17 - 12:35

Az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) 24 órás őrizetbe vette Mircea Govort, a Szatmár Megyei Tanács alelnökét, a Szociáldemokrata Párt Szatmár megyei szervezetének elnökét. Az önkormányzati vezető és politikus ellen hatalommal való visszaélés és többszörös zsarolás vádjával indítottak eljárást.

A vádirat szerint Govor politikusi és önkormányzati vezetői hatalmát kihasználva és azzal visszaélve, egy közvetítő személyen keresztül 2013. augusztus és október között el szerette volna érni a pénzügyi és adóhatóság (ANAF) országos vezetőségénél, hogy a frissen létrehozott Szatmár Megyei Pénzügyi Igazgatóság (AJFP) vezetőségébe számára „hasznos” személyeket nevezzenek ki, nem szakmai, hanem politikai kritériumok figyelembe vételével — ezzel egyben biztosítva azt is, hogy az ő, illetve családja, valamint a párttársak tulajdonában lévő cégek, kereskedelmi társaságok mentesüljenek majd a szigorú adóhatósági ellenőrzések alól, s az érintett cégektől továbbra is nagy összegű pénzek vándorolhassanak a pártkasszába. Mircea Govor ugyancsak hatalmával és befolyásával visszaélve 2013 szeptembere és 2014 márciusa között el szerette volna érni, hogy egy hozzá közelálló személyt mindenfajta vizsgáztatás nélkül nevezzenek ki a szintén frissen létrehozott Nagyváradi Regionális Csalásellenes Igazgatóság vezetőségébe, vagy ha ez nem megoldható, a szatmári AJFP vezetőségébe — ez azonban nem történt meg.

Szintén az ügyészek vádirata szerint 2010 április-májusában Govor kihasználva befolyását a tulajdonában lévő sajtóterméknél, egy másik személy jelenlétében azzal zsarolta meg Dicu Levente ügyvédet, hogy a napilapban „világgá kürtöli” azokat a nem tisztességes módszereket, amelyeket Dicu különböző közintézményeknél bevetett, hogy ügyvédi irodáját alkalmazzák jogi konzultánsaként, amennyiben az ügyvéd nem éri el ezeknél a közintézményeknél, hogy a közbeszerzési eljárások során a Govor tulajdonában lévő vállalkozások számára szülessen kedvező döntés. A zsarolással ily módon megfélemlített Dicu Levente végül rávette két, 21 383 650 lej értékű közbeszerzési munkálat elvégzését megnyerő cég vezetőjét, hogy 124 800 lejt utaljanak át egy, a Govor által ellenőrzött vállalkozás számlájára — ezzel elejét véve, hogy róla vagy az általa vezetett ügyvédi irodáról bármiféle rosszhiszemű, lejárató újságcikk jelenjen meg a napilapban. A megyei tanács alelnöke, Valer Marian szociáldemokrata politikussal közösen 2010 november–decemberében ugyancsak a médián keresztüli zsarolással, lejárató cikk hadjárattal akarta elérni, hogy Szatmárudvari polgármestere, Pop Dumitru kieszközölje a helyi tanács tagjainál bizonyos, 9 882 426 lejnyire becsült, európai uniós projekt munkálatait a Govor tulajdonában lévő cégekkel végeztessék el. Govor a napilapnál, valamint a Szatmár Megyei Tanácsnál és a Szociáldemokrata Pártban gyakorolt befolyását használta fel 2013 augusztus–szeptemberében is, amikor a Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM) igazgatójánál kieszközölte, hogy ne végezzenek ellenőrzéseket, illetve ne büntessék a hozzá, vagy a pártjához közeli vállalkozásokat; 2014. június–júliusában pedig nyilvános sajtótájékoztatókon arra szólította fel az ITM igazgatóját — aki ellen egyébként szintén vizsgálódtak a hatóságok —, hogy mondjon le tisztségéről.

Az ügyben más személyek ellen is indult büntetőeljárás.