A Nemzetközi Roma Nap kapcsán került bemutatásra az az előadás, melynek fellépői amatőr színjátszók voltak. A Szegény legényeket Kolbaszer Erzsébet írta és állította színpadra.
Országos szinten egyedülálló formáció sikerének tapsolhatott a közönség Nagykárolyban szombat délután. Az első amatőr cigány színjátszó csoport, a Komédiások bemutatkozó előadása volt megtekinthető ugyanis a zsúfolásig megtelt városi színházban.
A Szegény legények címet viselő tragikomédia szerzője és rendezője Kolbaszer Erzsébet tanítónő volt. A pedagógus hat éve szociálisan nehéz helyzetben élő, jobbára roma gyermekekkel foglalkozik a Nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolában.
„Az elmúlt hat évben alkalmam volt megismerni a gyermekeken keresztül a szülőket, az otthoni körülményeket is. Mivel nagyon sok tehetséges fiatalt találtam közöttük, felmerült bennem az ötlet, hogy rájuk, nekik írok egy darabot. A szereplőválogatás folyamata sem volt egyszerű, azonban szinte semmiségnek tűnt mindez a darab összeállításának, színpadra vitelének tekintetében. Az előadás megszületéséről egyébként két dokumentumfilmet is forgattunk, melyek a youtube-on is megtekinthetők Komédiások-Comediantii címen” — mondta Kolbaszer Erzsébet.
A darab egyébként Nagykárolyban játszódik a napóleoni háborúk idején. A szereplők között olyan neveket találunk, akik valaha Nagykárolyban éltek/élnek. A Szegény legények szereplői: Joseph von Müllerburg, osztrák tiszt – Lemák József, mama, öreg cigány jósnő – Murgui Lala, Róth úr, az öreg zsidó kocsmáros – Berki Patrik, Szegény legények – Krajczár Áron, Szilágyi Amar, Steibinder úr , a fényi sváb ácsmester – Lemák Krisztián, Ionuţ , a károlyi gróf hajdúja – Fátyol Bécike, a muzsikus – Fátyol Béci, Jani, huszár I – Krajczár Gábor, Pista, huszár II – Sebők Endrú, Kalampár Lala, dzsámbás , lótolvaj – Markó József, Kanalas Gazsi, a lótolvaj bátyja – Lemák Erik, Mari, Gazsi felesége – Lakatos Izaura, Csillag Irény, kurtizán, a két cigány fiú húga – Szilágyi Vera, 3 cigány purdé – Mezei Lacika , Angyal Levente , Szilágyi Vajolet.
Az előadás receptje: Nagykároly történelmi eseményei ötvözve helybéli cigány hagyományokkal és sok-sok príma cigánynótával, valamint Fátyol Béci elbűvölő hegedűjátékával.
A recept bevált, a nagykárolyi közönség állva tapsolta a fellépőket, akik szívüket-lelküket beleadva elevenítették meg a történetet.
Tőtős Tímea