Szatmárnémeti

Hatalmas felelősség hárul rájuk

2020.10.06 - 13:35

1994 óta minden év október ötödikén ünnepli az UNESCO a pedagógusok világnapját, melynek idei mottója „Tanárok: vezetni a válságban, újragondolni a jövőt”, reflektálva arra az elhivatottságra, melyet a tanárok szerte a világon annak érdekében tanúsítottak, hogy senkit se hagyjanak hátra, különösen a COVID-19-válság idején. 
A koronavírus-világjárvány jelentősen megnövelte azon kihívások számát, amelyekkel a már korábban is túlfeszített oktatási rendszerek az egész világon szembesültek. Nem túlzás azt állítani, hogy a világ válaszúthoz érkezett, és most minden eddiginél jobban együtt kell dolgozni a tanárokkal az oktatáshoz való jog védelmében, és átvezetni azt a világjárvány által kibontakozó új környezetbe. 
A tanári vezetés a válságkezeléssel kapcsolatban nem csak időszerű kérdés, hanem kritikus, különösképpen, ha tekintetbe vesszük mindazt a jelentős szerepet, melyet a tanárok töltenek be a távoktatás biztosításában, a rászorulók támogatásában, az iskolák újbóli megnyitásában és a tanulási hiányosságok enyhítéséhez nyújtott hozzájárulás szempontjából.
A tavalyi esztendő óta, a kollektív munkaszerződés értelmében a romániai tanügyben munkaszüneti nap a pedagógusok világnapja. Hétfőn ezért a tanintézetek többségében nem volt tanítás, a helyi hatóságok és pedagógusszervezetek vezetői pedig rövid üzenetekben köszöntötték az oktatókat.
„Abban, hogy a dolgok jobbra forduljanak, nem csak a jelenlegi helyzetben, hanem mindenkor óriási szerepe van a pedagógustársadalom minden egyes tagjának. Az ő szakértelmük, felelősségtudatuk és elhivatottságuk a biztosítéka annak, hogy a jövő generáció megtalálja a helyes utat, és ez a biztosítéka annak, hogy a világban helyreálljon a rend. Ezért illeti meg őket a tisztelet és a hála” — üzente Kallós Zoltán helyettes főtanfelügyelő, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Szatmár megyei elnöke, erőt, egészséget és kitartást kívánva minden óvónőnek, tanítónak és tanárnak.
A Szatmár Megyei Tanács és Pataki Csaba önkormányzati elnök is köszöntötte az oktatókat. „A tanárok szerte a világon szakmai elhivatottságukról tettek tanúbizonyságot. A világnap alkalmat kínál arra, hogy világszerte ünnepeljük a tanári hivatást, hiszen ők azok, akik a legnehezebb időkben sem hagyták magukra gyermekeinket, vállalva az egészségügyi kockázatot, a plusz feladatokat és a túlórákat. Isten éltesse a pedagógusokat!” — írta közösségi oldalán a megyei önkormányzat.
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere elmondta, hogy a pedagógusok világnapja lehetőséget teremt, hogy emlékezzünk azokra, akik első iskolai lépéseinket irányították, és hálát adjunk azoknak, akik jelenleg tanítják és nevelik a gyermekeinket. „Önök, kedves pedagógusok, nélkülözhetetlenek társadalmunk fejlődéséhez, hiszen a minőségi oktatás ennek az alapfeltétele. Tisztelet önöknek, és további szakmai sikerekben gazdag éveket kívánunk” — hangzott a polgármester jókívánsága.

5,2 millió pedagógus

Az Eurostat legfrissebb, 2018-as összesítése szerint 5,2 millió pedagógus — óvodapedagógus, tanító és tanár — oktatta az Európai Unióban a gyermekeket, többségük, 72 százalékuk (nagyjából 3,7 millió oktató) nő. Romániában 48 935 óvodapedagógus, 68 248 általános iskolai és 55 412 középiskolai tanár dolgozott a 2018/2019-es tanévben, azaz összesen valamivel több mint 172 ezer pedagógus.
Szatmár megyében az említett iskolai évben 5670 meghirdetett tanügyi állás volt, melyekből 5574-et töltöttek be — a legtöbbet az egyetem előtti oktatásban: 5349 oktató, adminisztratív dolgozó és kisegítő dolgozott az óvodákban és iskolákban.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Belföld

Közzétették a tituláris tanári vizsgák eredményeit

Nyilvánosságra hozták szerdán a rendes (titular) tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit.
Szatmár megye

Ma van a pedagógusok véglegesítő vizsgája

A folyamat reggel 9 órakor kezdődött, a résztvevőknek négy óra állt a rendelkezésükre a vizsgafeladatok megoldására.