Szatmárnémeti

Hasznos válaszok a szatmári kismamáknak

Fotók: Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház
2024.06.14 - 10:04
Rendkívül hasznos tájékoztatót állított össze a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház a szülés előtt álló kismamák számára, amelyből nemcsak az derül ki, mi kerüljön a kórházi csomagba, de az is, mi történik a kórházi tartózkodás teljes ideje alatt. Következzenek a kismamák által leggyakrabban feltett kérdések és válaszok!

Mi kerüljön a kismama kórházi csomagjába?

– A szatmári egészségügyi intézmény tájékoztatója szerint az anyukáknál mindenképp legyen személyi igazolvány és egészségügyi kártya, szükség van pizsamára, fehérneműre, papucsra, tisztasági betétre, evőeszközökre, higiéniai eszközökre — fogkrém, fogkefe, szappan — és törölközőre. Az újszülött számára pelenkát, nedves törlőkendőt, egy cumisüveget, törölközőt, valamint pamutruhácskákat — body, kezeslábas — kell csomagolni.

Szükségem lesz mellszívóra?

– A kórházban rendelkeznek elektromos mellszívó-gépekkel, amelyeket szükség esetén használhatnak az anyukák a beutalás ideje alatt.

Pénzbe kerül a kórházi ellátás?

– A kismamáknak és újszülötteiknek a kórházi ellátása ingyenes. Azoknak az anyukáknak kell csak fizetniük, akik VIP-szobát igényelnek, utóbbiak ugyanis fizetősek. A VIP-szobák két férőhellyel rendelkeznek, saját fürdőszobával, televízióval, szekrénnyel, hűtőszekrénnyel és mikrohullámú sütővel.

Bemehet-e az apuka a kórházba?

– Igen, engedélyezett az apukáknak a látogatás naponta 15–16 óra között, de csak a szülészeti osztály előteréig mehetnek. A VIP-szobákban helyet kapott kismamákat 16–17 óra között látogathatják az apukák, ezekbe a termekbe viszont bemehetnek, mivel a helyviszonyok ezt megengedik. A koraszülött babákat és az intenzív terápiás ellátásra szoruló újszülötteket napi egyszeri alkalommal látogathatják az apukák.

korhaz-ujszulott-3.jpg

Létezik vajúdószoba?

– A vajúdás ideje alatt a páciensek a négyágyas vajúdószobában tartózkodnak. Ebben a szobában maradnak a vajúdás teljes ideje alatt, itt veszik le tőlük a szükséges vérvizsgálatokhoz a mintát, kardiotokográffal, CTG-vel folyamatosan megfigyelik a magzat állapotát és a méhösszehúzódásokat. A vajúdószoba a szülőszobák közvetlen közelében van.

Kérhető az epidurális érzéstelenítés?

– Igen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban kérhető epidurális érzéstelenítés.

Lehetőség van késleltetett köldökzsinór elvágásra?

– Igen, minden egészséges újszülött esetében alkalmazzák a késleltetett köldökzsinór-átvágást, és lehetőséget teremtenek a bőrkontaktusra. 

Megfürdetik a babákat szülés után?

– A születésük napján csak szükség esetén mosdatják meg a csecsemőket, a rá következő napokban a napi fürdetést már az édesanyával közösen, a kórtermekben végzik el.

Mikor kerül az anyához az újszülött?

– Az újszülött rögtön az anyához kerül, amint a szülés után elfoglalja kórtermi ágyát és az egészségi állapota ezt megengedi.

Császármetszés után mikor kerül a baba a mamához?

– Mivel a császármetszés műtét, ezért a beavatkozás elvégzését követően az anyát megfigyelik. Az újszülöttet az anya a szülést követően, a nap végén láthatja. A második napon a császármetszésen átesett anya rooming in kórterembe kerül az újszülöttjével együtt, és a kórházból való távozásig már együtt maradhatnak.

Segítenek a szoptatásban?

– Igen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttosztályának nővérei segítenek az újszülöttek mellre helyezésében, és tanácsokkal látják el az anyukákat, ahányszor ez szükséges. Az osztály asszisztensei az elmúlt években rendszeresen részt vettek a gyermekgyógyászok, újszülöttorvosok és szoptatási tanácsadók által szervezett képzéseken, hogy segíthessenek megoldani az anyukáknak a szoptatással kapcsolatos problémákat.

Visszautasítható-e a szoptatás?

– Az anyatejes táplálást javasolja minden anyának a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház, elenyésző azoknak az orvosi indokoknak a száma, amelyek miatt ellenjavallott lenne a szoptatás. A döntés azonban az anyákat illeti meg, azoknak pedig, akik a tápszeres táplálás mellett döntenek, segítenek a babák helyes táplálásában.

Mi lesz, ha sír a baba, és „nem lesz elég tej”?

– A terhesség hónapjai alatt a hormonális változások miatt a női mell különleges átalakulásokon megy keresztül: mirigyállománya felszaporodik, és alkalmassá válik a tejtermelésre. Míg a tejbelövellés a szülés után pár napot még várat magára, az úgynevezett előtej az első perctől kezdve a baba rendelkezésére áll.
Az anya választhatja a kizárólagos szoptatást, vagy kiegészítheti a szoptatást tápszeres táplálással is, ha úgy érzi, hogy az a megfelelő választás a baba számára. Azért, hogy a helyes döntést tudja meghozni, hallgassa meg orvosa tanácsát, és még a terhesség ideje alatt tájékozódjon a témában! Minden alkalommal kérjen segítséget az anya, amikor szükségesnek ítéli! — tanácsolja a szatmári kórház.

Kérhető, hogy az újszülöttosztályon vigyázzanak a babára, amíg az anya pihen?

– A sikeres szoptatás kulcsa a „kereslet és kínálat” elvén alapul. A megfelelő mennyiségű tej termelődéséhez nagyon fontos a gyakori és helyes mellre helyezés: tehát a lényeg, hogy a baba annyiszor, annyit szophat, amíg azt a saját szükségletei, igényei megkívánják. Ha ebben korlátozzuk, csak bizonyos időközönként vagy bizonyos ideig kerülhet mellre, akkor az megnehezíti a szoptatást. „A páciensek fizikai és érzelmi egészsége azonban prioritást élvez, ezért kérjük, minden alkalommal szóljon, ha az állapota nem teszi lehetővé, hogy megfelelően gondoskodjon az újszülöttről, hogy segíteni tudjunk” — üzeni a kórház a kismamáknak.

korhaz-ujszulott.jpg

Kitől lehet segítséget kérni?

– A szülész-nőgyógyász és a neonatológus is napi rendszerességgel meglátogatja, megvizsgálja a mamát és a babát. A szülészeti asszisztensek rendszeresen benéznek a kórtermekbe, az újszülöttosztály asszisztensei pedig 3 óránként vagy minden igénylés esetén bemennek a kórtermekbe a páciensekhez. Ha orvosi segítségre lenne szüksége a viziteken kívül, bizalommal fordulhat az ügyeletes szülészhez vagy neonatológushoz. A kórházi kezelés során ugyanakkor minden páciens pszichológiai tanácsadásban részesülhet, amelyet az osztály pszichológusa nyújt!

Meddig tart a beutalás?

–Ha minden rendben zajlott, akkor természetes szülést követően 3 napon belül, császármetszés esetén 4 napon belül engedik haza a kórházból az anyát és gyermekét.

További információért látogasson el a kórház weboldalára

korhaz-ujszulott-4.jpg

Bumbuluț Krisztina

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Kismamák látogattak a szülészeti és újszülött osztályra

"Csak attól félünk, amit nem ismerünk!" – vallják az egészségügyi intézmény szakemberei, ezért szerveztek nyílt napot a kismamáknak.
Szatmárnémeti

Előadásokkal várják a kismamákat a kórházba

A minél hosszabb ideig történő anyatejes táplálás jelentőségére hívják fel a figyelmet a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban.
Szatmárnémeti

A kórházban kell leadni a lejárt gyógyszereket!

A szatmáriak két helyszínen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház két épületében adhatják le ezeket.