Szatmárnémeti

Hasznos tudnivalók házasulandóknak

2020.02.03 - 10:27

A házasságkötésről szóló legfontosabb tudnivalókat osztotta meg Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala hétvégén az esküvőre készülő szatmári párokkal. Házasságkötésre időpontot foglalni a www.satu-mare.ro oldalon lehet — tudatja az önkormányzat.

Február első két napján az Iparosotthonban esküvői vásáron vehettek részt a házasodni készülő szatmáriak. Az érdeklődők számára sok hasznos információval szolgált Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala, amelyik szintén felállította standját, sőt, a párok előjegyezhették a polgári esküvőjük időpontját is. „Örülünk a boldogságotoknak” mottóval egy sor hasznos tudnivalót osztottak meg az érdeklődőkkel, amelyeket most mi is közlünk.

A házassági nyilatkozatot a jövőbeli házastársak írásban teszik — formanyomtatványban —, ha legalább egyikük szatmárnémeti lakcímmel vagy ideiglenes tartózkodási hellyel rendelkezik. A házasságkötésre a házassági nyilatkozat nyilvántartásba vételének napjától számított 11. napon kerül sor. A házasságot hétfőn, csütörtökön, pénteken, valamint szombati és vasárnapi napokon lehet megkötni.

A házassági nyilatkozat nyilvántartásba vételekor a jövendő házastársaknak a következő okiratokkal kell jelentkezniük az anyakönyvvezető előtt: személyazonosító igazolvány (eredeti és fénymásolat), születési anyakönyvi kivonat (eredeti és fénymásolat), orvosi igazolás (csak 14 napig érvényes), amelynek a házasságkötés napján is érvényesnek kell lennie, amelyen fel kell legyen tüntetve, hogy az illető személy házasodhat, adott esetben előző házastárs halotti anyakönyvi kivonata (eredeti és fénymásolat), fénymásolat két tanú személyazonosító igazolványáról (18. életévet betöltött személyek, akiknek jelen kell lenniük a házasság megkötésénél).

A Szatmárnémeti Helyi Tanács 80/2019.04.25-ös határozata alapján a következő illetékeket kell befizetni: hétfőn, csütörtökön és pénteken a polgármesteri hivatal házasságkötő termében nem kell illetéket fizetni, más helyszíneken a város területén 530 lejbe kerül a házasságkötés; szombaton 10–11.30 között 53 lej a hivatali esketés díja, 12–13.30 között 636 lej a város területén, más helyszíneken való házasságkötés, 14–18.45 között 107 lej a hivatalban való esketés illetéke; vasárnap 11–11.30 között 212 lej, 14–14.45 között 212 lej a hivatal házasságkötő termében az esketés, míg 12–13.30 között más helyszínen 636 lejt számolnak fel. Amennyiben a jövőbeli házastársak egyike sem rendelkezik szatmárnémeti lakcímmel vagy ideiglenes tartózkodási hellyel, további 425 lej illeték kerül felszámolásra, 16 és 18 év közötti fiatalok esetében szükséges a házasságkötéshez a Gyámügyi Bíróság engedélye.

Fontos tudni, hogy az anyakönyvi rendelkezések egységes alkalmazására vonatkozó 64/2011-es kormányrendelet 53. cikkelye értelmében: „A házasság megkötése után azon személy személyazonosító igazolványa, amelyik a házasságkötés alkalmával megváltoztatja vezetéknevét, érvénytelenné válik. Az érvénytelenítés az igazolvány sarkának levágásával történik, amelyiknél az érvényességi ideje található”. Ebben a tekintetben a házasságkötés időpontjában kérik, hogy a házasulandók személyazonosító okmányaikkal jelenjenek meg az azonosításuk és az igazolvány érvénytelenítése okán.

Házasságkötésre időpontot foglalni a www.satu-mare.ro oldalon lehet, a [email protected] e-mail-címen és a 0261.717.564-es telefonszámon pedig bármilyen kérdés, információkérés esetén állnak a lakosság rendelkezésére.

Egyébként hétszázhoz közelít a szatmárnémeti anyakönyvvezetőhöz tartozó településen tavaly megkötött házasságok száma, és nincs jelentős csökkenés 2018-hoz képest, tájékoztatta lapunkat a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalhoz tartozó anyakönyvvezetői hivatal. Tavaly 684 házasság köttetett meg a megyeszékhelyi hatóság előtt, a 2018-ban bejegyzett polgári frigyek száma pedig 685 volt.

Ehhez képest sokkal alacsonyabb a válások száma, 2019-ben 31 házasságbontást regisztráltak, míg 2018-ban 28 volt ezek száma.

 

Bumbuluţ Krisztina