Szatmárnémeti

Hasznos tájékoztató a szatmári kismamáknak

Vajúdásról, szülésről, kórházi tartózkodásról készített tájékoztatót a szatmári kórház (Fotó: Shutterstock)
2022.03.25 - 16:30
A kisbabát váró anyukák fejében számtalan kérdés kering. Érdemes azonban néhány dolgot tisztázni, ezzel is megkönnyítve a folyamat menetét. Azok számára, akik a szatmári kórházat választják, az egészségügyi intézmény most egy hasznos összefoglalót készített.

Rendkívül hasznos tájékoztatót állított össze a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház a szülés előtt álló kismamák számára, amelyből nemcsak az derül ki, mi kerüljön a kórházi csomagba, de az is, mi történik a kórházi tartózkodás teljes ideje alatt. Constantin Demian, az egészségügyi intézmény szóvivője szerint a tájékoztatóval szeretnék megkönnyíteni egy kicsit azoknak az anyai örömök elé néző hölgyeknek a dolgát, akik a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban akarják világra hozni kisbabájukat.

Mi kerüljön a kismama kórházi csomagjába?

A szatmári egészségügyi intézmény tájékoztatója szerint az anyukáknál mindenképp legyen személyi igazolvány és egészségügyi kártya, szükség van pizsamára, fehérneműre, papucsra, tisztasági betétre, evőeszközökre, higiéniai eszközökre — fogkrém, fogkefe, szappan — és törölközőre. Az újszülött számára pelenkát, nedves törlőkendőt, egy cumisüveget, törölközőt, valamint pamutruhácskákat — body, kezeslábas — kell csomagolni.

Pénzbe kerül a kórházi ellátás?

A kismamáknak és újszülötteiknek a kórházi ellátása ingyenes. Azoknak az anyukáknak kell csak fizetniük, akik VIP-szobát igényelnek, utóbbiak ugyanis fizetősek. A VIP-szobák két férőhellyel rendelkeznek, saját fürdőszobával, televízióval, szekrénnyel, hűtőszekrénnyel és mikrohullámú sütővel.

Bemehet-e az apuka a kórházba?

Igen, engedélyezett az apukáknak a látogatás naponta 16–17 óra között. A látogatás teljes ideje alatt kötelező a védőmaszk viselése — hívja fel azonban a figyelmet a kórházi tájékoztató. Az apukák a szülészeti osztályra nem léphetnek be, de találkozhatnak párjukkal a szülészet előtti folyosón. A koraszülött babákat és az intenzív terápiás ellátásra szoruló újszülötteket abban az esetben látogathatják meg az édesapák, ha a csecsemő kezelőorvosa ezt jóváhagyja.

Létezik vajúdószoba?

A vajúdás ideje alatt a páciensek a négyágyas vajúdószobában tartózkodnak. Ebben a szobában maradnak a vajúdás teljes ideje alatt, itt veszik le tőlük a szükséges vérvizsgálatokhoz a mintát, kardiotokográffal, CTG-vel folyamatosan megfigyelik a magzat állapotát és a méhösszehúzódásokat. A vajúdószoba a szülőszobák közvetlen közelében van.

Kérhető az epidurális érzéstelenítés?

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban jelenleg nem végeznek epidurális érzéstelenítést, ellenben szükség esetén kérhető fájdalomcsillapító gáz, ami segíthet a vajúdás során, jobb közérzetet biztosít, mert csökkenti az összehúzódások intenzitását. A gáz növeli a fájdalomküszöböt, azonkívül felszabadító és nyugtató hatást gyakorol a szülő nőre, a másik nagy előnye pedig, hogy nem marad sokáig az anya testében, és semmilyen ismert negatív hatása nincs sem az édesanya, sem az újszülött egészségére.

Alkalmazzák a késleltetett köldökzsinór-elvágást?

Minden egészséges újszülött esetében alkalmazzák a késleltetett köldökzsinór-átvágást, és lehetőséget teremtenek a bőrkontaktusra. A WHO ajánlása értelmében — függetlenül attól, hogy a szülés hüvelyi vagy császármetszés volt-e — jobb, ha késleltetik a köldökzsinór elvágását. Hogy a megszületést követően mennyit várnak a köldökzsinór elvágásával, az nem egy konkrétan meghatározott érték, a WHO szerint 1–3 perc. A késleltetett köldökzsinór-átvágás lehetővé teszi, hogy a lehető legtöbb vér jusson a baba szervezetébe a méhlepényből. Az újszülött tüdejébe is több vér jut, így a fokozatos oxigénnel feltöltődés zökkenőmentesebben zajlik, nem beszélve a vérben található vastartalomról, ami ugyancsak alapvető fontosságú a baba egészségének szempontjából.
A bőrkontaktus segítségével pedig sokkal hamarabb megnyugszanak az újszülöttek a születés után, és a szoptatás is könnyebben megy.

Megfürdetik a babákat szülés után?

A születésük napján csak szükség esetén mosdatják meg a csecsemőket, a rá következő napokban a napi fürdetést már az édesanyával közösen, a kórtermekben végzik el.

Mikor kerül az anyához az újszülött?

Az újszülött rögtön az anyához kerül, amint a szülés után elfoglalja kórtermi ágyát, az egészségi állapota ezt megengedi, valamint a COVID-tesztje is negatív. Az újszülött a kórházi kiutalásig már az anya mellett maradhat. Minden szülő nő esetében COVID-19-gyorstesztet végeznek, amelynek eredménye 10–15 perc alatt elkészül. A programozott császármetszésre érkező anyák esetében viszont PCR-tesztet végeznek, csakúgy, mint azon kismamák esetében, akik a szüléskor a koronavírus-fertőzés tüneteit mutatják.

Császármetszés után mikor kerül a baba a mamához?

Mivel a császármetszés műtét, ezért a beavatkozás elvégzését követően az anyát megfigyelik. Az újszülöttet az anya a szülést követő nap reggelén láthatja. A második napon a császármetszésen átesett anya rooming in kórterembe kerül az újszülöttjével együtt, és a kórházból való távozásig már együtt maradhatnak.

Segítenek a szoptatásban?

Igen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttosztályának nővérei segítenek az újszülöttek mellre helyezésében, és tanácsokkal látják el az anyukákat, ahányszor ez szükséges. Az osztály asszisztensei az elmúlt négy esztendőben évi rendszerességgel részt vettek a gyermekgyógyászok, újszülöttorvosok és szoptatási tanácsadók által szervezett képzéseken, hogy segíthessenek megoldani az anyukáknak a szoptatással kapcsolatos problémákat.

Visszautasítható-e a szoptatás?

Az anyatejes táplálást javasolja minden anyának a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház, elenyésző azoknak az orvosi indokoknak a száma, amelyek miatt ellenjavallott lenne a szoptatás. A döntés azonban az anyákat illeti meg, azoknak pedig, akik a tápszeres táplálás mellett döntenek, segítenek a babák helyes táplálásában.

Mi lesz, ha sír a baba, és „nem lesz elég tej”?

A terhesség hónapjai alatt a hormonális változások miatt a női mell különleges átalakulásokon megy keresztül: mirigyállománya felszaporodik, és alkalmassá válik a tejtermelésre. Míg a tejbelövellés a szülés után pár napot még várat magára, az úgynevezett előtej az első perctől kezdve a baba rendelkezésére áll.
Az anya választhatja a kizárólagos szoptatást, vagy kiegészítheti a szoptatást tápszeres táplálással is, ha úgy érzi, hogy az a megfelelő választás a baba számára. Azért, hogy a helyes döntést tudja meghozni, hallgassa meg orvosa tanácsát, és még a terhesség ideje alatt tájékozódjon a témában! Minden alkalommal kérjen segítséget az anya, amikor szükségesnek ítéli! — tanácsolja a szatmári kórház.

Kérhető, hogy az újszülöttosztályon vigyázzanak a babára, amíg az anya pihen?

A sikeres szoptatás kulcsa a „kereslet és kínálat” elvén alapul. A megfelelő mennyiségű tej termelődéséhez nagyon fontos a gyakori és helyes mellre helyezés: tehát a lényeg, hogy a baba annyiszor, annyit szophat, amíg azt a saját szükségletei, igényei megkívánják. Ha ebben korlátozzuk, csak bizonyos időközönként vagy bizonyos ideig kerülhet mellre, akkor az megnehezíti a szoptatást. „A páciensek fizikai és érzelmi egészsége azonban prioritást élvez, ezért kérjük, minden alkalommal szóljon, ha az állapota nem teszi lehetővé, hogy megfelelően gondoskodjon az újszülöttről, hogy segíteni tudjunk” — üzeni a kórház a kismamáknak.

Kitől lehet segítséget kérni?

A szülész-nőgyógyász és a neonatológus is napi rendszerességgel meglátogatja, megvizsgálja a mamát és a babát. A szülészeti asszisztensek rendszeresen benéznek a kórtermekbe, az újszülöttosztály asszisztensei pedig 3 óránként vagy minden igénylés esetén bemennek a kórtermekbe a páciensekhez. Ha orvosi segítségre lenne szüksége a viziteken kívül, bizalommal fordulhat az ügyeletes szülészhez vagy neonatológushoz.
A beutalás teljes ideje alatt pszichológiai tanácsadásban részesülnek az anyák.

Meddig tart a beutalás?

Ha minden rendben zajlott, akkor természetes szülést követően 3 napon belül, császármetszés esetén 4 napon belül engedik haza a kórházból az anyát és gyermekét.

Bumbuluţ Krisztina