Mi újság?

Használjuk, de nem fizették ki

Fotó: A szerző felvétele
2022.07.19 - 09:54
Sok előnye van a szatmárnémeti körgyűrűnek, de nagyon sok hibája is. Az egyik legnagyobb az, hogy öt év leforgása alatt sem sikerült az államnak kifizetnie a kisajátítási kártérítéseket.

Már lassan két hete zajlik a közlekedés a szatmárnémeti elterelőn, de a kifizetések még mindig nem történtek meg, az építkezés érdekében elvett parcellák egykori tulajdonosai mind a mai napig nem kapták meg a kártérítést 2017 óta. Sok minden változott nemcsak a tervekhez képest, de az első fázisban elvégzett munkálatokhoz képest is, mert az eredetitől eltérően újabb és újabb földterületeket kellett elvenni az emberektől — mert például annyi hely sem volta nyomvonal mellett meghagyva amin eljuthattak volna a munkagépek az utat építeni, vagy ahová legalább egy kupa homokot leborítsanak. Változtak a kisajátított területek amiatt is, hogy villanyoszlopot kellett költöztetni, víz-, meg gázvezetéket másfelé vezetni. Azt azonban nem lehet az útépítést megrendelő és fizető országos közútkezelőnek (CNAIR) elnézni, hogy legalább azokat a parcellákat fizették volna ki, amelyek eredeti méretükben voltak kisajátítva.

Kamatostól kell kifizetni

Öt év telt el mióta ingyen használja az emberek földjét a CNAIR, köztük sok olyan földet, amelyen saját állatainak termelt takarmányt a gazda, vagy amely eladásra szánt kultúrnövény termett amíg szántóként volt használva. Most földje sincs az ilyen tulajdonosoknak, de pénze sem. Öt év telt el, ami legkevesebb ötször négy százaléknyi pénzromlást jelent, az éves inflációt figyelembe véve. Ez persze ki lesz fizetve, mint ahogy a késedelmi kamatot is ki fogja az állam perkálni, de ez édes-kevés lett volna még tavaly év végén is, amikor pedig még enyhe volt a pénzromlás. Az idei év azonban teljesen felborított minden számítást, van olyan tulajdonos, amelyik ötvenezer euróra vár, amiből még két évvel ezelőtt is bebútorozásra kész házat tudott volna magának építeni, most azonban örül ha ennyi pénzből tető alá hozza.

Huszonkét millió

A körgyűrű július nyolcadikai átadásán két hónapos határidők repkedtek a levegőben a kifizetéseket illetően, de ilyen határidő már annyi elhangzott a kisajátítás, meg pláne az építkezés megkezdése óta eltelt időben, hogy ez a mostanit sem tudják reálisnak elfogadni a pénzükre váró egykori telektulajdonosok. Több mint négyszázan vannak ők és összesen nem kevesebb mint huszonkét millió lejre várnak. A pénz megvan, egy CEC Bank-i számlán van zárolva, de a pontos telek-bemérések utáni kormányhatározatra van szükség, hogy ezek át is legyenek utalva a kedvezményezettek számláira.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Több mint nyolcezer lej volt a családok átlagjövedelme

A statisztikai hivatal közzétette méréseinek eredményét. Éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme tavalyhoz képest 15,3 százalékkal nőtt.
Belföld

Nő a minimálbér és ennek jövedelemadó-mentes összege

Július elsejétől, tehát augusztusi kézhezvétellel, a jelenlegi 3.300 lejről 3.700 lejre nő a bruttó minimálbér. 200-ról 300 lejre emelik a bérek jövedelemadó-mentes hányadát. Lesz-e még egy minimálbér emelés 2025 január elsejétől?
Belföld

Nálunk a legnagyobb mértékű a drágulás

Március után áprilisban is 2,6% volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb (5,9% - 6,2%) inflációval rendelkező tagállam.