A Magyar Ifjúsági Kezdeményezés és a LiterArt Magyartanárok Egyesülete szombaton hetedik alkalommal, új helyszínen szervezte meg a Hazafias Versek Versmondó Versenyét. A Petőfi-szobornál Puskás Panna és Jánk Péter, a színházban Grebur Krisztina szaval majd.
Ebben az évben új helyszínen — a MusiC'at Coffee-ban — szervezték meg a Hazafias Versek Versmondó Versenyét (HVVV). Azért esett erre a helyszínre a választás, mert kedvezőbb hangulatot biztosít a fiatalok számára, és ilyen formában valóban iskolán kívüli tevékenységnek lehet tekinteni a versenyt. A versenyen való részvételnek különös tétje van a jelentkezők számára, hiszen mindkét kategória (V–VIII., illetve IX–XII.) nyertese elmondhatja versét március 15-én a Petőfi-szobornál, egy harmadik (szintén első helyezettnek minősített) tanuló pedig az Északi Színházban megrendezésre kerülő, városi szintű ünnepségen. A verseny kezdete előtt Kerekes Barbara műsorvezető Erdős Virág Márciusi kesergő című versét olvasta fel, majd Muresan István, a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés (MIK) elnöke köszöntötte a résztvevőket. Az V–VIII. osztályosok kategóriájában tizennégy diák versenyzett, s a zsűri (Lászlóffy Csaba magyartanár, Gál Gyöngyi magyartanár, magyar szakos tanfelügyelő, Kovács Éva Poór Lili-díjas színművésznő és Elek György publicista) döntése alapján a következő eredmény született: 1. díj: Puskás Panna (VIII. osztály, 10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Rus Annamária), 2. díj: Sógor Dóra (VII. osztály, Avram Iancu Általános Iskola, felkészítő: Bodea Gál Eszter), 3. díj: Balázs Dániel (VI. osztály, Avram Iancu Általános Iskola, felkészítő: Bodea Gál Eszter). A IX–XII. osztályosok kategóriája, 1. hely (megosztva): Grebur Krisztina (XII. osztály, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Téglás József) és Jánk Péter (X. osztály, Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Czier Andrea), 2. díj: Pfeifer Melany (XI. osztály, Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea), 3. díj: Bumbár Márton (XI. osztály, Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Szász Anikó). Március 15-én a városi rendezvényen, a Petőfi-szobornál Puskás Panna Arany János Él-e még az Isten című versét, Jánk Péter pedig Kemény István Búcsúlevél című versét mondja el. Az Északi Színházban megrendezésre kerülő ünnepi műsoron Grebur Krisztina Kulcsár Tibor Gyökerek című versét szavalja el.
A zsűri értékelése
Elek György azt tapasztalta, hogy a verseny évről évre fejlődik és korszerűsödik. Megjegyezte, hogy 1848-ra emlékezünk, de ne feledjük el, hogy 2018-ban élünk. Minden évben elmondjuk, hogy nekünk már nem fegyverrel kell harcolni a szabadságért, hanem a józan ésszel. Vigyázni kell viszont arra, hogy ne rekedjünk meg a múltban, ne úgy legyünk magyarok, hogy beszélünk a magyarságról, és idézzük nagy költőink verseit, hanem úgy, hogy magyarként élünk itt, a szülőföldünkön. Aki elmegy innen, az másoknak adja a szülőföldjét.
Kovács Éva számára élmény volt, hogy a versenyzők jó színvonalon, érzékenyen, szépen artikuláltan, jó hangsúlyokkal adták elő az elhangzott hazafias verseket. A versek szeretetéhez, a versek befogadásához egy bűvös hármas egységére van szükség, ez a költő, a vers és az előadó.
Gál Gyöngyi azért izgult, hogyan hat a résztvevőkre az új környezet. A hazafias versek két kategóriába vannak sorolva: a klasszikus és a kortárs költők versei. Nagyon sok kortárs költő, amikor hazafias verset ír, visszanyúl a klasszikusokhoz, vannak átiratok is. Véleménye szerint jó volt a környezet, és jó volt látni, hogy a versenyzők kokárdát tűzve léptek a színpadra. Ez olyan üzenet, hogy vállaljuk 1848 szellemét.
Az esemény hangulatát növelte a Szatmárnémeti Református Gimnázium diákjainak rövid műsora, akik Mátyás Erika tanárnő felkészítésével zenei kísérettel énekeltek.