Vidék

Három kisgyermek került kórházba trichinellózis miatt

2023.01.13 - 13:14
Kórházba került egy felsőboldádi család több tagja, köztük három, 4, 9 és 11 éves gyermeke, miután trichinellával fertőzött disznóhúst fogyasztottak.

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szakemberei nem győzik eleget hangsúlyozni, hogy disznóvágáskor mindig vigyenek mintát az állategészségügyi laboratóriumokba, ahol rövid idő alatt meg tudják állapítani, hogy a hús fertőzött-e a trichinella spiralis vonalféreggel.
A figyelmeztetésre sajnos sokan fittyet hánynak, mint ahogy tette ezt az a felsőboldádi család is, amelynek több felnőtt tagja, valamint háron, 4, 9, és 11 éves gyermeke került kórházba, miután ettek a bevizsgáltatlan disznóhúsból — a gyermekeket a fertőző kórházban kezelik.

Ne játszunk az egészségünkkel!

A trichinellózist a trichinella több típusa, így többek között a T. spiralis, T. britovi, T. natíva nevű, szabad szemmel nem látható fonalféreg okozza. Az emberi szervezetbe fertőzött hús vagy abból készült húskészítmény — kolbász, sonka — elfogyasztásával kerül be a trichinella. A fertőző forrás elsősorban a házi sertés és a vaddisznó trichinellával fertőzött húsának fogyasztása, a hús emésztése során a húsban levő, tokkal borított lárvák életképesekké válnak, a nyirokutakba, majd a véráramba, izomzatba jutnak, és az emberben általános, illetve speciális panaszokat okoznak.

A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor- és bélrendszeri gyulladás alakul ki, mely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2–28 napon — a leggyakrabban 7–10 napon — belül. A lárvák áttúrják magukat a bélfalon, és a véráramba jutnak, ekkor gyakran akár 39–40°C-os láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, szívizom-károsodás is kialakulhat.
Ha a lárvák az emberi izomzatban nyugvó állapotba kerülnek, a láz megszűnik, az izompanaszok enyhülhetnek, többnyire csak izomgyengeség, fáradtságérzés marad fenn hosszú ideig. Emberről emberre nem terjed a fertőzés. A betegség súlyossága miatt fontos az időben történő felismerése és szakszerű kezelése.

Mit tehetünk, hogy ne betegedjünk meg?

A nem ellenőrzött, magánvágásból vagy vadászatból származó sertéshús, illetve vaddisznóhús, valamint annak felhasználásával készült hústermékek fogyasztása kockázatot jelenthet, ezért kizárólag egészséges állatot szabad leölni, feldolgozni.

Nagyon fontos, hogy megelőzzük az emberi trichinellózis kialakulását, ezért tartsuk szem előtt:
— a sertéstartáshoz biztosítani kell a megfelelő higiéniai körülményeket, nem elhanyagolva a sertések állatorvosi kezelését a betegségek megelőzésére, valamint a patkányirtást;
— meg kell akadályozni, hogy a sertések vadállatok (például róka) teteméhez férjenek;
a disznóhúst kötelező módon alá kell vetni állatorvosi ellenőrzésnek, akkor is, ha magánvágásról van szó. Legfőképpen a rekeszizom (amely elválasztja a mellkast a hasüregtől) és a bordaközi izmok vizsgálata szükséges, esetleg a nyelv és garat izmaié is;
— a disznóhúst alaposan meg kell főzni, át kell sütni fogyasztás előtt (fontos: a kutya és a macska se kapjon nyers disznóhúst vagy belsőségeket, nemcsak a háziállatok védelmében, hanem a gazdájuk érdekében is!);
— a vaddisznóhúst is ellenőriztetni kell állatorvossal, és alaposan meg kell főzni, át kell sütni.

Nem árt tudni, hogy a füstöléssel, sózással, roston sütéssel nem pusztulnak el a trichinellaborsókák. Még a fagyasztás is csak akkor öli meg a parazitát, ha mínusz 35 Celsius-fokon történt 1 napig vagy mínusz 18 Celsius-fokon 3 hónapig, márpedig ezek a feltételek nem teljesülnek a háztartásokban.
A legális kereskedelembe nem kerülhet trichinellás hús, mert a vágóhidakon a hatósági állatorvosok a vágás után valamennyi sertés testéből mintát vesznek, s azt megvizsgálják trichinella jelenlétére. Csak negatív eredményű hús kerülhet forgalomba ezekről a vágóhidakról.

Ha bárki arra gyanakszik, hogy tünetei trichinellózisra vezethetők vissza, vagy feltételezése szerint fertőzött állatból származó húst fogyasztott, jelezze háziorvosának, az állatok fertőzöttségének gyanúját pedig a hatósági állatorvosnak! A trichinellózis rendkívül súlyos, esetenként halálos betegség, minden elővigyázatosság indokolt.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Nem érdemes kihagyni a trichinella-vizsgálatot

Disznóvágáskor a teendők sorából nem szabad kihagyni a trichinellózis-vizsgálatot — figyelmeztetnek az állatorvosok. Hétköznap és hétvégente is több helyen elvégzik a fonálféreg-vizsgálatot.
Vidék

Trichinellózisvizsgálat — hétvégén is 

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) szakemberei hétvégén a szatmári piacokon nem, ellenben a nagykárolyi és az avasfelsőfalui piacon végeznek vizsgálatokat az esetlegesen fonálféreggel fertőzött sertéshús felderítése céljából.
Szatmárnémeti

Két trichinellafertőzéses esetre bukkantak

A DSVSA ismételten felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy végeztessék el a trichinellózistesztet, hiszen ezáltal komoly betegségektől óvhatják meg magukat és szeretteiket.