Kedden Szatmárnémetiben a város három magyar tannyelvű középiskolájának diákjai és tanárai közösen mondtak el egy Arany-verset.
A LiterArt Magyartanárok Egyesülete és a Harag György Társulat a magyar költészet napján első alkalommal szervezett közös versmondást Szatmárnémeti három magyar tannyelvű középiskolája tanulóinak a részvételével. Az iskolák tanulói tanáraikkal együtt érkeztek a Coposu sétányon lévő gödörbe, ahol elmondták Arany János Rendületlenül című költeményét, amit a szervezők felhívására közösen választottak ki. A versmondást Frumen Gergő, a Harag György Társulat színművésze vezényelte le, a versmondásban a diákok között elvegyült Kovács Nikolett színművésznő segített. Frumen Gergő a diákokkal megpróbálta éreztetni a vers ritmusát és üzenetét. Az előadásban benne volt az a rendíthetetlen hit, hogy mennyire fontos a szülőföld még akkor is, ha a nagyvilág csábítása sokszor próbára teszi a fiatalokat, amikor dönteniük kell bizonyos kérdésekben. A versben ott van az a szándék is, hogy megpróbáljon az ember tiszta szívvel élni és nem lankadni, ha bizonyos dolgokat csak küzdelemmel lehet elérni a már-már elhaló remények között.
A magyar költészet napján a verskedvelők megpróbálják szavakba foglalni mindazt, amit a magyar költészet jelent számunkra. A közös versmondás új élményt ad a verset, verseket hallgatók számára. Szemben állva a több mint ezer versmondó diákkal lehetőség adódik megérinteni a csodát, meg lehet találni a magyarázatot azokra a nagy titkokra, amelyek ott vannak a sorok között. Az elhangzó vers hallgatásakor magunk is átéljük, átérezzük a költő üzenetét, magunk is részesei vagyunk azoknak az érzéseknek, amelyek ott vannak a verssorokban. A közös versmondás közös gondolkodásra is késztet, közös gondolatok és érzések fogalmazódnak meg bennünk. A költészet csodák hordozója, ezeket a csodákat kell felfedezni és magunkévá tenni, amikor verset olvasunk, amikor verset hallgatunk. Sokszor elgondolkodunk azon, hogy az a teremtő erő, ami a vers megírásakor emberi cselekedet vagy valami emberfeletti erő hatása. Minden vers megszületésével gazdagodik a teremtett világ, folytatódik a teremtés csodája. A közös versmondás megtanít arra, hogy közösen kell gazdagítani szellemi világunkat úgy, hogy nyúljunk bele közös forrásainkba és adjuk hozzá az általunk teremtett értékeket.
Elek György