Március 13-án kezdődnek meg a nyolcadikosok, valamint a tizenegyedikesek és tizenkettedikesek próbafelmérői. Több iskolában speciális órarend szerint délutáni tanítás lesz.
A tanügyi tárca által közzétett vizsganaptár szerint március 13-án egyszerre kezdődik a nyolcadik osztályosok képességfelmérő vizsgája a tizenegyedikesek és tizenkettedikesek próbaérettségijével: a megmérettetés mindkét esetben a román nyelv és irodalom vizsgával kezdődik. A magyar nyelv és irodalom próbákat március 14-én tartják, amikor is a nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók anyanyelvi képességeit mérik fel. Következő nap matematikából ellenőrzik a nyolcadikosok tudását, a középiskolások pedig a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból vizsgáznak. Végezetül, március 17-én a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak a tizenkettedikesek. A felmérések eredményeit a hónap végén, március 31-én teszik közzé.
Az idén érettségiző diákok tudását román nyelv és irodalomból, anyanyelv és irodalomból, választott tantárgyként pedig matematikából, történelemből, fizikából, kémiából, biológiából, informatikából, földrajzból, logikai ismeretekből, érvelés és kommunikációból, pszichológiából, közgazdaságtanból, szociológiából vagy filozófiából mérik fel.
A rendelet értelmében a felmérők eredményeinek kihirdetése után minden iskolának ki kell elemeznie az elért eredményeket és megtárgyalni azokat a diákokkal, viszont az előző évekhez hasonlóan ezek a jegyek nem kerülnek a naplóba.
A tanároknak az osztályokban is meg kell beszélniük az eredményeket, sőt azt a szülői értekezleteken is ismertetni kell, a tanároknak pedig javaslatokat kell benyújtaniuk, hogy miként lehetne a nyári vizsgákig a diákok teljesítményén javítani.
Speciális órarend
A próbafelmérők több iskolában is megzavarják a napi rutint. Ahol csak egy, esetleg két osztály lesz érintett, nem lesz akkora változás, így az általános iskolákban, ahol csak a 8. osztályosokat érinti a felmérő, jóval zavartalanabb lesz ez periódus, szemben a középiskolákkal, ahol a 11 és 12. osztályosok is részt vesznek a próbavizsgán.
A Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban például 13 osztály fog próbavizsgázni, ezért itt speciális órarend kidolgozását tervezi az iskola vezetősége. Pataki Enikő iskolaigazgató lapunknak elmondta, hogy mivel hat tizenegyedikes, hat tizenkettedikes és egy nyolcadikos osztály vizsgázik azon a héten, attól még a többi osztály számára órákat kell tartani. Éppen ezért lesz szükség egy speciális órarend kialakítására.
A 10-es Számú Általános Iskolában négy nyolcadikos osztályt, azaz 97 diákot fog érinteni a próbafelmérő. Éppen ezért itt is egy speciális órarenddel fogják végigvinni a három vizsganapot. Szász Piroska iskolaigazgató elmondása szerint valószínűleg 11.15 órától fognak kezdődni a tanórák, tehát csak azután, hogy a nyolcadikosok befejezték a próbavizsgákat, sőt, az is előfordulhat, hogy rövidített órákat tartanak.
Mindezekre amiatt van szükség, mert a vizsgázók számára termet és felvigyázó tanárokat is kell biztosítani, így a tanítás és a vizsgáztatás egy időben való lebonyolítása kivitelezhetetlen.
Bajnai Botond