Az oktatási minisztérium közzétette a próbavizsgák időpontjait: nyolcadikosok próbavizsgája február 22-én, a próbaérettségi, melyen a tizenegyedikesek is részt vesznek, március 7-én kezdődik.
A szaktárca honlapjára, a www.edu.ro oldalra felkerült dokumentum szerint a nyolcadik osztályosok február 22-én román nyelv és irodalom, 23-án matematika, 24-én pedig anyanyelv és irodalom írásbelin vesznek részt. A próbavizsga eredményeit március 4-én teszik közzé. A nyolcadikosok próbatesztjét három éve egységesítették, vagyis országszerte ugyanakkor tartják, minden iskolában ugyanazt a tételt kapják a diákok. A próbaérettségi március 7-én kezdődik és 10-én zárul. A korábbi évekhez hasonlóan a tizenegyedikesek is részt vesznek a próbavizsgán, nekik azonban nem kell a szaknak megfelelő választható tárgyból írásbelizniük — ezen a próbán csak a végzősök vesznek részt. A román nyelv (március 7.), anyanyelv (március 8.) és a szaknak megfelelő kötelező tárgy (március 9.) írásbelijén mindkét évfolyam tudását felmérik, a tizenkettedikesek március 10-én kell bizonyítsanak a választható tantárgyból. Az eredményeket március 18-án teszik közzé. A próbavizsgákon kapott jegyek jelzésértékűek, valós képet mutatnak a tanulóknak arról, hogy mennyire készültek fel a nyári vizsgákra, miből kell még készülniük. Szintén kiváló lehetőség a vizsgakörülmények megtapasztalására, így meglátják a diákok, hogyan lehet a megszabott két, illetve a maturandusok esetében három órába beleférni, a tételek követelményeire válaszolni, kamerák előtt, egyedül egy padban vizsgázni. A próbavizsgák mintatételei megtalálhatóak a szaktárca internetes címén, a subiecte2016.edu.ro oldalon.
Sokan nem írtak átmenőt
Tavaly egyébként nem vették túl komolyan a próbavizsgákat a Szatmár megyei nyolcadikosok: csak úgy, mint tavalyelőtt, a diákok több mint fele megbukott a „próba-kisérettségin”. A nyolcadikosainknak mindössze a 47,44 százaléka írt sikeres dolgozatot az elmúlt, 2014/2015-ös tanévben, három százalékkal többen, mint azelőtt. A legjobban az anyanyelv próbán teljesítettek a diákok: 76,19 százalékuk írt ötös feletti dolgozatot, románból ez az arány 61,25 százalékos volt, matematikából viszont a tanulók háromnegyedének nem sikerült legalább ötöst írnia.
A próbaérettségizők eredményei sem voltak tavaly sokkal biztatóbbak: a tizenegyedikesek 52,43 százaléka kapott legkevesebb 5-öst a román dolgozatára, a tizenkettedikesek esetében ez az arány 58,39 százalékos volt, anyanyelvből a tizenegyedikesek 75,04 százaléka írt átmenőt, valamint a maturandusok 79,57 százaléka, a matematika- vagy történelemvizsgán a tizenegyedikesek 41 százalékának értékelték a dolgozatát legkevesebb ötösre, ez az arány a végzősöknél 49,79 százalékos volt, a szaknak megfelelő választott tantárgyból pedig a tizenkettedikesek 58,15 százaléka írt ötöst.
Az ötös átlag azonban sem tavaly, sem idén nem elég az érettségi oklevél megszerzéséhez, a sikeres vizsgához el kell érni összesítve a legkevesebb hatos átlagot az érettségi próbáin. Ezt figyelembe véve, a tavaly tavasszal megrendezett próbaérettségin csak a maturandusok 38,51 százaléka érte el a hatos átlagot.
Sokak szerint talán azért nem próbálták kihozni magukból a legjobbat a tanulók, mert nem volt tétje a vizsgának. Még egy rossz jegy sem kerül be a naplóba, aminek a kijavításáért „dolgozni” kelljen.
Élesben jobban ment
A nyári vizsgákon ellenben már sokkal jobban teljesítettek a nyolcadikosok és az érettségizők is. A Szatmár megyei végzős általános iskolások ötös átlag feletti aránya valamivel alacsonyabb volt, mint az országos, 76,73 százalékos. Az azt megelőző tanévhez képest viszont javult az arány, hiszen 2013/2014-es tanévben még csak a nyolcadikosok 65,42 százalékának sikerült legalább ötöst kapnia mindegyik tesztjére. Ami a június-júliusi érettségit illeti, Szatmár megyében 2587 maturandus vett részt mindegyik próbán, közülük 1899-en szereztek érettségi oklevelet — 73,4 százalékos volt a sikerességi arány. A végzősök 23,27 százaléka 6–6,99 közötti, 28,69 százaléka 7–7,99, 30,01 százaléka 8–8,99, 18 százaléka pedig 9–9,99 közötti átlagot ért el. Tízesre tavaly nem sikerült levizsgázni egy érettségizőnek sem.
Bumbuluţ Krisztina